To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #128,865 - 11/21/25 7:48 am | |
|---|---|
| Score: | 19,072 |
| User: | Luna |
| Brand: | Western Digital Blue SN500 NVMe |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | WDC WDS250G1B0C-00S6U0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Odroid-M1 native NVME drive |
| Test #71,183 - 6/26/23 12:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,071 |
| User: | sd |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Jammy Sd Card |
| Test #69,404 - 4/16/23 8:49 am | |
|---|---|
| Score: | 19,071 |
| User: | TheEmpus |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN530NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi5-NVME-SSD |
| Test #66,176 - 1/17/23 8:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,067 |
| User: | Doggisbag |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNT256GTOSHIBAMEMORY |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Toshiba KBG40ZNT256G SSD on Orange Pi 5 using NVME PCIe connector |
| Test #71,135 - 6/23/23 5:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,067 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 256GB PM991 M.2 on Orange pi 5 SBC |
| Test #69,546 - 4/20/23 6:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,066 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN520NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | M2 256GB SSD |
| Test #132,566 - 3/25/26 5:36 am | |
|---|---|
| Score: | 19,063 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,946 - 4/2/23 4:47 am | |
|---|---|
| Score: | 19,061 |
| User: | qwer |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Netac NVMeSSD128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | qwer |
| Test #69,233 - 4/11/23 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 19,061 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Walram 2.5" SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Walram 512G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ORPI5 |
| Test #77,573 - 1/15/24 8:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,058 |
| User: | Stylesoftware |
| Brand: | SKHynix BC901 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC901NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi 5 - Generic 256MB NVME |
| Test #53,253 - 11/29/21 9:02 am | |
|---|---|
| Score: | 19,054 |
| User: | changeforabutton |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus on CM4 @ 1.8ghz using IO Board and MZHOU NVMe M.2 SSD M Key to PCI-e 3.0 x1 |
| Test #65,060 - 12/19/22 7:44 am | |
|---|---|
| Score: | 19,051 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991a SSD on Orange Pi 5 |
| Test #68,721 - 3/25/23 10:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,050 |
| User: | coolpi |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC BLACKSN770500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | op5 wd s770 |
| Test #43,930 - 4/15/21 4:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,036 |
| User: | ww898 |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | uplab.pro custom PCB design CM4@2100 NVMe |
| Test #67,366 - 2/18/23 1:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,032 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 with NVME drive |
| Test #79,360 - 2/12/24 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 19,021 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #66,370 - 1/22/23 8:03 am | |
|---|---|
| Score: | 19,020 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX6000 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | AData SX6000LNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA SX6000 Lite M.2 NVME SSD on OrangePi 5 |
| Test #108,738 - 5/2/25 12:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,017 |
| User: | drachels |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung on Raspberry Pi 5 |
| Test #68,610 - 3/22/23 6:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,012 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Orange PI 5 Ubuntu 22.04 |
| Test #66,482 - 1/24/23 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,009 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 256GB PM991 |