To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #62,362 - 9/1/22 2:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,008 |
| User: | Merocle |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Compute Blade RC2 extreme OC |
| Test #67,448 - 2/20/23 3:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,006 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL4 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL4-3D256-Q11NVMeSSSTC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #73,418 - 9/30/23 4:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,005 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingspec |
| Test #67,607 - 2/25/23 12:49 am | |
|---|---|
| Score: | 19,004 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC BlueSN570250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #67,697 - 2/27/23 8:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,990 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Union Memory Systems AM630 SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | UMIS RPJTJ128MEE1MWX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OUM 128GM PCI-e NVME on Orangepi 5 |
| Test #80,842 - 3/4/24 2:27 am | |
|---|---|
| Score: | 18,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #65,923 - 1/12/23 3:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,986 |
| User: | dwaltz |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent SB-1342-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent Rocket 2242 NVMe on OrangePI 5 |
| Test #65,990 - 1/13/23 3:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,979 |
| User: | Boenike |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec NE 128GB M.2 NVMe PCIe Gen.2 x2 on Orange Pi 5 running Ubuntu 22.04 |
| Test #89,410 - 6/15/24 7:23 am | |
|---|---|
| Score: | 18,973 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | 128 toshiba nvme |
| Test #75,551 - 12/8/23 4:03 am | |
|---|---|
| Score: | 18,966 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC CLSN520SDAPMUW-128G-1022 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #65,420 - 1/1/23 4:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,965 |
| User: | jchambers |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 firmware updates |
| Test #68,805 - 3/28/23 1:28 am | |
|---|---|
| Score: | 18,962 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung P991a |
| Test #53,323 - 12/1/21 6:09 am | |
|---|---|
| Score: | 18,959 |
| User: | changeforabutton |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 on CM4 using IO Board and Xiwai NGFF M-Key NVME SSD to PCI-e 3.0 x1 |
| Test #48,309 - 7/26/21 9:20 am | |
|---|---|
| Score: | 18,958 |
| User: | Merocle |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | uptime compute blade v0.6 WD SN750 OC |
| Test #73,958 - 10/25/23 2:38 am | |
|---|---|
| Score: | 18,958 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS512GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,093 - 3/9/23 7:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,957 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #50,575 - 9/23/21 7:50 am | |
|---|---|
| Score: | 18,955 |
| User: | esnw33430 |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS250G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi CM4 with RPi IO Board, WaveShare PCIe to M.2 with WD Black SN750 |
| Test #68,409 - 3/17/23 3:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,950 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #73,972 - 10/26/23 3:09 am | |
|---|---|
| Score: | 18,950 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Ramsta R900 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Ramsta R900M.2NVMeSSD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ramsta 256gb |
| Test #70,647 - 6/2/23 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 18,943 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange PI 5 16GB SSD 256 Patriot |