To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #74,228 - 11/11/23 6:02 am | |
|---|---|
| Score: | 18,711 |
| User: | nighthawk |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSSTC CL1-3D128-Q11 NVMe on a CM4 |
| Test #73,888 - 10/20/23 3:55 am | |
|---|---|
| Score: | 18,709 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia BG4 256GB on Orange Pi 5 |
| Test #68,862 - 3/30/23 6:48 am | |
|---|---|
| Score: | 18,704 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Orangepi5 |
| Test #74,246 - 11/13/23 10:01 am | |
|---|---|
| Score: | 18,693 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Timetec MS57 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Timetec MS57 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Timetec 1TB M.2 2242 SSD NVMe PCIe Gen3x4 3D NAND TLC |
| Test #101,895 - 1/15/25 2:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,692 |
| User: | ADATA |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PCIE test ADATA 128gb |
| Test #73,132 - 9/17/23 3:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,689 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 256Gb NVME SSD on OrangePi5 |
| Test #83,108 - 3/29/24 5:58 am | |
|---|---|
| Score: | 18,682 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia 128GB M.2 2230 module |
| Test #70,932 - 6/14/23 7:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,679 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN520NVMeWDC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PC SN520 NVMe WDC 128GB on OrangePi 5 |
| Test #79,727 - 2/16/24 3:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,672 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-512G-1001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD nvme on Orangepi5 |
| Test #67,952 - 3/6/23 2:09 am | |
|---|---|
| Score: | 18,668 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,383 - 3/16/23 4:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,668 |
| User: | Boeier |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZ9LQ512HBLU-00B00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Boeier |
| Test #55,601 - 1/15/22 11:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,667 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus on CM4 using NVME M.2 on PCIe 1x |
| Test #41,460 - 3/5/21 11:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,667 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-128G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme @2GHz |
| Test #48,409 - 7/30/21 10:15 am | |
|---|---|
| Score: | 18,652 |
| User: | joneseym |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec NE-512 on CM4 with 2147MHz overclock |
| Test #70,453 - 5/25/23 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 18,646 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZ9LQ512HBLU-00B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi 5 |
| Test #69,927 - 5/4/23 2:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,637 |
| User: | ingo |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Kingston SNVS500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sudo snap install chromium |
| Test #65,576 - 1/5/23 8:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,636 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Nvme0n1 test |
| Test #70,203 - 5/16/23 1:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,633 |
| User: | cTAK |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Hynix 256GB NVMe on OrangePi 16GB ram - test #3 |
| Test #70,489 - 5/26/23 1:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,633 |
| User: | opi5rix |
| Brand: | Toshiba BG4 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Toshiba KBG40ZMT128GMEMORY |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OPI5 NVME |
| Test #68,092 - 3/9/23 7:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,630 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung SSD960PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 960 Pro on OrangePi5 |