To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #73,958 - 10/25/23 2:38 am | |
|---|---|
| Score: | 18,958 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS512GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,093 - 3/9/23 7:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,957 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #50,575 - 9/23/21 7:50 am | |
|---|---|
| Score: | 18,955 |
| User: | esnw33430 |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS250G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi CM4 with RPi IO Board, WaveShare PCIe to M.2 with WD Black SN750 |
| Test #68,409 - 3/17/23 3:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,950 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #73,972 - 10/26/23 3:09 am | |
|---|---|
| Score: | 18,950 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Ramsta R900 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Ramsta R900M.2NVMeSSD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ramsta 256gb |
| Test #70,647 - 6/2/23 7:42 am | |
|---|---|
| Score: | 18,943 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange PI 5 16GB SSD 256 Patriot |
| Test #69,833 - 5/1/23 3:49 am | |
|---|---|
| Score: | 18,940 |
| User: | zipo |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orangepi 5 (8G Ram), 512G NVME |
| Test #73,524 - 10/5/23 12:20 am | |
|---|---|
| Score: | 18,937 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung OPI |
| Test #65,901 - 1/12/23 9:49 am | |
|---|---|
| Score: | 18,934 |
| User: | willcontreras357 |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | xioxia m2 250 gb |
| Test #70,039 - 5/9/23 4:38 am | |
|---|---|
| Score: | 18,930 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ1T0HALB-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung pm991 |
| Test #74,285 - 11/16/23 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 18,929 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OPi5 + Samsung256G NVMe |
| Test #66,581 - 1/26/23 10:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,914 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeTOSHIBA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | ipxtreme1 |
| Test #65,326 - 12/29/22 7:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,914 |
| User: | renaudrenaud |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 Kingspec 128GB M2 NVMe 2242 |
| Test #67,149 - 2/12/23 2:55 am | |
|---|---|
| Score: | 18,911 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TestNext |
| Test #67,214 - 2/14/23 6:28 am | |
|---|---|
| Score: | 18,908 |
| User: | Crosstalk |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 M.2 SSD |
| Test #73,621 - 10/9/23 10:12 am | |
|---|---|
| Score: | 18,908 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4SE |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rock pi 4SE using Radxa m2 extends board v1.4 with samsung SSD 980 NvMe m.2 |
| Test #47,216 - 6/29/21 11:52 am | |
|---|---|
| Score: | 18,903 |
| User: | Merocle. |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 on Uptime Compute Blade v0.6 and Samsung 980 Pro |
| Test #68,941 - 4/1/23 3:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,902 |
| User: | mdf |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 256 Samsung M.2 SSD running Ubuntu |
| Test #69,287 - 4/12/23 9:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,893 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #67,001 - 2/8/23 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 18,891 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia 128GB NVME on Orange Pi 5 (Armbian) |