To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #73,232 - 9/22/23 6:45 am | |
|---|---|
| Score: | 18,889 |
| User: | Merocle |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Compute Blade v1, Samsung 970 Evo Plus, defaults |
| Test #65,889 - 1/12/23 4:13 am | |
|---|---|
| Score: | 18,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 MZ-ALQ2560 on Orange Pi 5 |
| Test #41,137 - 2/27/21 7:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,881 |
| User: | EM |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Shuttle DS61 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | EM Samsung 840 pro on DS61 |
| Test #70,106 - 5/11/23 9:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,874 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC901 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC901NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sk hynix 256gb pcie NVME M.2 on orangePi5 - 8gb |
| Test #71,069 - 6/20/23 3:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,873 |
| User: | jamesjoy |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent SB-1342-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi with Sabrent 1TB Rocket NVME |
| Test #73,902 - 10/20/23 3:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,870 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4SE |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #65,909 - 1/12/23 12:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,867 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orangepi_samsung_256 |
| Test #70,322 - 5/22/23 12:29 am | |
|---|---|
| Score: | 18,866 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #67,180 - 2/12/23 7:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,857 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeTOSHIBA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | 128GB 2230 M.2 NVMe |
| Test #68,484 - 3/19/23 6:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,855 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power 2tb on Orange pi 5 |
| Test #43,991 - 4/16/21 3:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,854 |
| User: | ww898 |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #69,112 - 4/7/23 7:09 am | |
|---|---|
| Score: | 18,851 |
| User: | orange-scoreboard |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | orange-scoreboard |
| Test #54,291 - 12/19/21 2:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,846 |
| User: | Lazvon |
| Brand: | Western Digital Black SN750 SE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC BLACKSN750SE500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 CMIO PCIx1 Waveshare WD Black SN750 512GB |
| Test #65,988 - 1/13/23 2:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,843 |
| User: | jmitchell |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orange pi 5 |
| Test #70,829 - 6/10/23 8:51 am | |
|---|---|
| Score: | 18,834 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu-map |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #68,678 - 3/24/23 7:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,827 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | SSD on Orangepi 5 |
| Test #71,202 - 6/27/23 7:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,822 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GBG4AKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIA (Toshiba 128GB M.2 2230 PCIe NVMe KBG40ZNS128G, OEM Package |
| Test #80,091 - 2/24/24 12:51 am | |
|---|---|
| Score: | 18,820 |
| User: | IOBoard_George |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS250G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | IOBoard_George |
| Test #60,301 - 6/10/22 4:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,813 |
| User: | the3ngineer |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ128HCHQ-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 PCIe 3.0 NVMe 2242 on Waveshare CM4-IO-BASE and CM4 Lite CPU@2.1GHz |
| Test #69,253 - 4/11/23 6:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,813 |
| User: | WhodaBuddah |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | WhodaBuddah |