To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #51,930 - 10/31/21 12:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,539 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec 128GB M.2 2242 on CM4 using Waveshare CM4-IO-BASE-B onboard M.2 |
| Test #91,720 - 7/26/24 7:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,538 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData OEM M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | AData SM2P41C3NVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Adata 256 |
| Test #69,624 - 4/24/23 12:57 am | |
|---|---|
| Score: | 16,520 |
| User: | orangepi5 |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingspec NVMe PCIe 3.0 X4 512GB |
| Test #68,871 - 3/30/23 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,510 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS256GMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | blubb |
| Test #69,821 - 4/30/23 6:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,510 |
| User: | Silvertip Labs |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Team TM8PS7512G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Rock5B - 6 drive M.2 SATA Silvertip Labs |
| Test #50,814 - 9/29/21 4:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,504 |
| User: | esnw33430 |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS250G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi CM4 with RPi IO Board, WaveShare PCIe to M.2 with WD Black SN750 |
| Test #127,688 - 10/10/25 9:35 am | |
|---|---|
| Score: | 16,501 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB2242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orange |
| Test #58,609 - 4/5/22 8:02 am | |
|---|---|
| Score: | 16,496 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN520 512GB on Waveshare CM4_IO Board |
| Test #101,775 - 1/13/25 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #46,353 - 6/4/21 6:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,478 |
| User: | olddroid |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN520 CM4 1800Mhz OC |
| Test #92,181 - 8/3/24 4:30 am | |
|---|---|
| Score: | 16,472 |
| User: | sxrp64 |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Pine64 RockPro64 v2.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #73,371 - 9/28/23 5:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,464 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Radxa ROCK 5A |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Goosh 3 |
| Test #67,943 - 3/5/23 8:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,463 |
| User: | Qul |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NXM SSD Orange Pi 5 |
| Test #60,170 - 6/4/22 7:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,443 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Kingston SNVS500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Odroid M1 Kingston NV1 500G M.2 2280 NVMe |
| Test #58,483 - 3/31/22 5:29 am | |
|---|---|
| Score: | 16,438 |
| User: | ico |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Kingston SNVS1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV1 to CM4 PCIe, custom board |
| Test #67,348 - 2/18/23 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 16,434 |
| User: | Murray The Goz |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC BlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Compute Blade with Raspberry CM4 (Lite-8GB RAM) using a WD Blue SN570 |
| Test #67,824 - 3/3/23 9:29 am | |
|---|---|
| Score: | 16,433 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingchuxing M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingchuxing 1TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingchuxing SSD M2 1 Tb on Orange Pi 5 |
| Test #62,058 - 8/18/22 7:53 am | |
|---|---|
| Score: | 16,421 |
| User: | Recon |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4-IO-BASE-B OC |
| Test #95,940 - 10/10/24 3:58 am | |
|---|---|
| Score: | 16,417 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #73,016 - 9/13/23 1:41 am | |
|---|---|
| Score: | 16,414 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB2242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 nvme |