To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #64,074 - 11/9/22 9:36 am | |
|---|---|
| Score: | 16,410 |
| User: | FT |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC GreenSN3502TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Green SN350 (2Tb) on TOFU carrier board & CM4108032 (1.5GHz) |
| Test #64,404 - 11/21/22 2:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,408 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 7600p Pro SSD Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Intel SSDPEKKF512G8L |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Intel NVMe SSD |
| Test #67,377 - 2/18/23 5:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,407 |
| User: | pxpunx |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 500GB on Compute Blade w/ CM4 8GB Lite (CM4008000) |
| Test #52,751 - 11/18/21 5:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,402 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 NVME |
| Test #60,467 - 6/15/22 4:13 am | |
|---|---|
| Score: | 16,400 |
| User: | madbrain |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 970 EVO Plus 250GB on CM4 (NVMe) |
| Test #88,250 - 5/31/24 3:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,391 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG50ZNS512GKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #61,684 - 8/4/22 5:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,373 |
| User: | colpanic |
| Brand: | AData Swordfish M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | AData SWORDFISH |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | A-Data SWORDFISH 2TB NVMe on CM4 PoE IO Board (B) via PCI-E to M.2 adapter |
| Test #67,933 - 3/5/23 3:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,367 |
| User: | pxpunx |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Micron MTFDKBA256TFK-1BC1AABHA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Micron 2450 256GB on Compute Blade w/ CM4 8GB Lite (CM4008000) |
| Test #59,384 - 5/3/22 6:18 am | |
|---|---|
| Score: | 16,349 |
| User: | gunrak |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLW128HEGR-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM961 |
| Test #64,914 - 12/12/22 2:04 am | |
|---|---|
| Score: | 16,349 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | WDC PCSN740SDDPTQD-1T00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #61,648 - 8/3/22 5:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,341 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Swordfish M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | AData SWORDFISH |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #52,930 - 11/22/21 9:59 am | |
|---|---|
| Score: | 16,319 |
| User: | sm0key_the_b3ar |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC BlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi CM4 8GB Lite on WS IO Board w/WS NVMe adapter and WD 500GB Blue SN570 |
| Test #66,434 - 1/23/23 11:09 am | |
|---|---|
| Score: | 16,302 |
| User: | jgvega |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Fanxiang S500PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Fanxiang model: S500PRO 2TB on OrangePi5 |
| Test #75,686 - 12/10/23 5:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,283 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NX-1TB2230 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | mine |
| Test #68,806 - 3/28/23 1:51 am | |
|---|---|
| Score: | 16,279 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB2242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #124,015 - 6/27/25 5:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,275 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Crucial CT4000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial CT4000P3PSSD8 on Pi 4 Compute Module on Pi ComputeBlade Basic |
| Test #65,945 - 1/12/23 10:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,271 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS256GMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | transcend SATA SSD |
| Test #64,010 - 11/6/22 10:12 am | |
|---|---|
| Score: | 16,271 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi cm4 with 512GB Crucial NVME |
| Test #70,509 - 5/28/23 6:31 am | |
|---|---|
| Score: | 16,262 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS240GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | directly mounted m.2 ssd trancend 240gb |
| Test #66,387 - 1/22/23 2:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,261 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Radxa RockPi 4 PCIe Extender |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Radxa 0x126f |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |