To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #67,190 - 2/13/23 10:44 am | |
|---|---|
| Score: | 15,414 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV2 PCIe 4.0 NVMe M.2 500GB SSD on Rock 4SE M.2 slot (Ubuntu 20.04 raxa uSD/NVMe) |
| Test #69,406 - 4/16/23 10:15 am | |
|---|---|
| Score: | 15,413 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NX-2TB2280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orangepi 5 |
| Test #50,376 - 9/16/21 11:08 am | |
|---|---|
| Score: | 15,410 |
| User: | andynugent |
| Brand: | Pioneer APS-SE20Q M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Pioneer APS-SE20Q-500 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #46,745 - 6/15/21 9:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,406 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP EX900 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | HP SSDEX900250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe |
| Test #71,503 - 7/14/23 10:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,399 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec NX SSD NVME on Orange Pi 5 |
| Test #69,945 - 5/5/23 1:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,387 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | ODROID HC4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,410 - 5/4/22 1:00 am | |
|---|---|
| Score: | 15,382 |
| User: | Sipple |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ512HBLU-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM9991a MZ-ALQ512B |
| Test #131,262 - 2/5/26 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 15,359 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,441 - 5/24/23 4:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,345 |
| User: | bush |
| Brand: | Lexar NM610 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Lexar SSDNM610PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM610 Pro 2TB on Orange PI5 m2 port |
| Test #65,311 - 12/29/22 8:00 am | |
|---|---|
| Score: | 15,343 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC BlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #48,918 - 8/10/21 2:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,342 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS250G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #54,157 - 12/17/21 9:28 am | |
|---|---|
| Score: | 15,342 |
| User: | Codepope |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520NVMeWDC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN520 NVMe on a Piunora Carrier with CM4 |
| Test #67,995 - 3/6/23 11:45 am | |
|---|---|
| Score: | 15,336 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #65,380 - 12/31/22 8:34 am | |
|---|---|
| Score: | 15,334 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | WDC BlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #47,867 - 7/14/21 8:23 am | |
|---|---|
| Score: | 15,333 |
| User: | joneseym |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec model: NE-256 NVME SSD on CM4 2GB via Waveshare CM4 IO Base |
| Test #57,528 - 3/2/22 1:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,332 |
| User: | LightGun |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro on Raspberry Pi CM4/IO Board |
| Test #67,928 - 3/5/23 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,330 |
| User: | pxpunx |
| Brand: | Solidigm P41 Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Solidigm SSDPFKNU512GZ |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Solidigm P41 Plus 512GB on Compute Blade w/ CM4 8GB Lite (CM4008000) |
| Test #76,475 - 12/25/23 6:23 am | |
|---|---|
| Score: | 15,316 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #49,301 - 8/21/21 8:59 am | |
|---|---|
| Score: | 15,315 |
| User: | wildestpixel |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | transcend 128gb nvme cm4 |
| Test #66,178 - 1/17/23 9:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,309 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 1 |