To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #57,551 - 3/3/22 5:09 am | |
|---|---|
| Score: | 17,394 |
| User: | LightGun |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro on Raspberry Pi CM4 @ 1,750 MHz / IO Board + PCI-E to M.2 Adapter |
| Test #97,057 - 10/29/24 9:18 am | |
|---|---|
| Score: | 17,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSD m.2 orange pi 5 |
| Test #75,455 - 12/5/23 8:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,374 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ512HBLU-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ls |
| Test #66,539 - 1/25/23 8:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,367 |
| User: | cleff |
| Brand: | GUGDA M.2 SATA SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | GUGDA GN512 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | GUGDA SSD 2242 512GB Aliexpress |
| Test #73,762 - 10/15/23 6:38 am | |
|---|---|
| Score: | 17,362 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Orange Pi 5 Sata SSD |
| Test #76,771 - 12/31/23 12:49 am | |
|---|---|
| Score: | 17,359 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #55,640 - 1/17/22 2:17 am | |
|---|---|
| Score: | 17,347 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM971 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung PM971NVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | cm4_pm971_256G |
| Test #79,318 - 2/11/24 10:45 am | |
|---|---|
| Score: | 17,340 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Transcend TS2TMTE250S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Trancend 2Tb on Orange Pi 5+ |
| Test #65,452 - 1/2/23 6:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,338 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC501ANVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,293 - 1/25/24 11:45 am | |
|---|---|
| Score: | 17,322 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apple SM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Apple SSDSM0256F |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | NVME |
| Test #78,760 - 2/1/24 1:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,309 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Elements Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WD10SDSW-11AGTS0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Test #53,653 - 12/7/21 4:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,261 |
| User: | changeforabutton |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC BlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue SN570 on Pi CM4 using Piunora Pro and TOFU M.2 Key M Adapter |
| Test #65,622 - 1/7/23 5:13 am | |
|---|---|
| Score: | 17,258 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS480GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Bla |
| Test #99,612 - 12/9/24 4:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,224 |
| User: | pi |
| Brand: | Inland TN320 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Inland TN320NVMeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | tr |
| Test #94,306 - 9/10/24 12:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,193 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #72,774 - 9/2/23 12:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,188 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD |
| Test #67,445 - 2/20/23 1:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,183 |
| User: | tyko |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM128GDHTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | tyko |
| Test #67,278 - 2/15/23 10:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,168 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #61,385 - 7/24/22 9:57 am | |
|---|---|
| Score: | 17,123 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Kingston SNVS500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Odroid M1 NVME |
| Test #67,279 - 2/15/23 10:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 17,121 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |