To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #53,871 - 12/12/21 4:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,587 |
| User: | Lazvon |
| Brand: | Western Digital Black SN750 SE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC BLACKSN750SE500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 CMIO PCIx1 WD Black SN750 512GB no overclock |
| Test #98,188 - 11/15/24 4:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,587 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Radxa RockPi 4 PCIe Extender |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Radxa 0x144d |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #70,440 - 5/24/23 3:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,586 |
| User: | kbfifi |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NXM-256 2242 size: 238.47 GiB, Orange pi 5, 16GB |
| Test #91,122 - 7/17/24 5:47 am | |
|---|---|
| Score: | 14,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | s |
| Test #132,598 - 3/26/26 8:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,582 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia SSD on Pi 5 with FIDECO USB adapter |
| Test #46,997 - 6/24/21 11:32 am | |
|---|---|
| Score: | 14,576 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P2 CT500P2SSD8 500GB |
| Test #89,754 - 6/21/24 9:14 am | |
|---|---|
| Score: | 14,576 |
| User: | Far2Go |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Rpi5 USB3-SATA |
| Test #90,008 - 6/26/24 5:04 am | |
|---|---|
| Score: | 14,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kioxia_sata |
| Test #98,699 - 11/24/24 3:13 am | |
|---|---|
| Score: | 14,574 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung_1TB |
| Test #69,973 - 5/6/23 8:57 am | |
|---|---|
| Score: | 14,573 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Netac NVMeSSD512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orangepi 5 with nvme |
| Test #53,035 - 11/24/21 12:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,573 |
| User: | changeforabutton |
| Brand: | Crucial P5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P5SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P5 on Pi CM4 using Tofu board |
| Test #130,427 - 1/12/26 9:26 am | |
|---|---|
| Score: | 14,567 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,035 - 4/4/23 11:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | testing |
| Test #1,208 - 8/6/19 11:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,563 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | FriendlyElec NanoPi M4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,057 - 2/9/23 4:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,559 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Pine64 SOQuartz |
| Device: | Samsung SSD960EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pine64 Blade + SOQuartz Review |
| Test #88,341 - 6/1/24 11:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,558 |
| User: | sandmann0187 |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #70,657 - 6/2/23 9:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,555 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB2242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,227 - 5/31/24 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 14,550 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Test |
| Test #125,794 - 8/16/25 5:54 am | |
|---|---|
| Score: | 14,550 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | node-server-3 |
| Test #125,609 - 8/9/25 2:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,548 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test 3 USB |