To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #41,459 - 3/5/21 11:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,190 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-128G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #70,857 - 6/11/23 12:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,186 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #68,652 - 3/24/23 4:30 am | |
|---|---|
| Score: | 16,185 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Orange Pi 5 |
| Test #73,431 - 10/1/23 12:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,184 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NX-2562230 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #70,913 - 6/14/23 10:27 am | |
|---|---|
| Score: | 16,169 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme01 speedtest |
| Test #88,680 - 6/5/24 9:00 am | |
|---|---|
| Score: | 16,167 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte M.2 NVMe SSD |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Gigabyte GP-GSM2NE3100TNTD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Gigabyte 1T SSD on Odroid M1 NVME |
| Test #67,817 - 3/3/23 7:21 am | |
|---|---|
| Score: | 16,148 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | xx |
| Test #52,414 - 11/11/21 7:55 am | |
|---|---|
| Score: | 16,146 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 600p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKW256G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #70,505 - 5/27/23 7:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,145 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #58,887 - 4/15/22 5:47 am | |
|---|---|
| Score: | 16,133 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4-8GB EVO970 |
| Test #69,475 - 4/18/23 9:02 am | |
|---|---|
| Score: | 16,127 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #58,920 - 4/15/22 9:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,118 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK hynix BC711 128GB PCIe NVMe M.2 2230 Gen 3 x 4 SSD on Pi 4 |
| Test #96,720 - 10/24/24 5:07 am | |
|---|---|
| Score: | 16,117 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A55) |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | Foresee A3A55 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | emmc32gb |
| Test #68,762 - 3/27/23 8:47 am | |
|---|---|
| Score: | 16,111 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #85,267 - 4/18/24 11:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,092 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 Pro |
| Test #90,046 - 6/26/24 6:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,092 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG30ZMT128GTOSHIBA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #101,491 - 1/9/25 4:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,072 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Radxa RockPi 4 PCIe Extender |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Radxa 0x126f |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | x |
| Test #77,149 - 1/6/24 3:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,058 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test opi5 benez |
| Test #51,173 - 10/11/21 3:42 am | |
|---|---|
| Score: | 16,051 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-128G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #74,068 - 11/3/23 1:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,049 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | SKHynix HFM512GDHTNL-C2A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |