To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #101,804 - 1/14/25 12:32 am | |
|---|---|
| Score: | 14,547 |
| User: | mokuiper |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 500 Rev 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.21TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | pi 500 sata ssd |
| Test #102,406 - 1/24/25 3:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,545 |
| User: | Bio boi |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 256GB on Pi5 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #43,867 - 4/14/21 3:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,543 |
| User: | Oratek |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS250G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN550 Blue on TOFU |
| Test #90,790 - 7/11/24 3:55 am | |
|---|---|
| Score: | 14,534 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | [A |
| Test #123,862 - 6/25/25 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 14,529 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GESD310C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Transcend ESD310C Raspi 5 4G Pi Case Cooling |
| Test #66,255 - 1/19/23 1:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,528 |
| User: | HyperBilling |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingspec NVME M2 SSD 512GB on Orange PI 5 |
| Test #98,886 - 11/26/24 2:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,522 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung |
| Test #71,209 - 6/28/23 11:08 am | |
|---|---|
| Score: | 14,521 |
| User: | lykanius |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orangepi 5 + m2 |
| Test #104,881 - 3/9/25 3:40 am | |
|---|---|
| Score: | 14,516 |
| User: | SirMau |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Samsung MZAL4256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung NVMe PM9B1 256Gb on OrangePi 3B 4Gb |
| Test #70,639 - 6/1/23 7:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,508 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec NVMe SSD on OrangePi 5 |
| Test #67,926 - 3/5/23 12:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,507 |
| User: | pxpunx |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend 110S 256GB on Compute Blade w/ CM4 8GB Lite (CM4008000) |
| Test #67,934 - 3/5/23 3:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,505 |
| User: | pxpunx |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991a 256GB on Compute Blade w/ CM4 8GB Lite (CM4008000) |
| Test #87,211 - 5/10/24 6:23 am | |
|---|---|
| Score: | 14,504 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Pro 256GB |
| Test #75,576 - 12/8/23 8:40 am | |
|---|---|
| Score: | 14,498 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent Rocket NVMe PCIe M.2 2280 SSD (via usb3 with external power) |
| Test #65,545 - 1/5/23 7:09 am | |
|---|---|
| Score: | 14,498 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec |
| Test #69,830 - 4/30/23 8:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,496 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #43,872 - 4/14/21 5:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,492 |
| User: | ww898 |
| Brand: | Samsung PM951 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung PM951NVMeSAMSUNG256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 + NVMe + custom PCB design |
| Test #68,269 - 3/13/23 4:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,489 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia on Radxa 4 SE |
| Test #77,104 - 1/6/24 3:36 am | |
|---|---|
| Score: | 14,488 |
| User: | km |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 Evo 500GB on Raspberry Pi 5 using Mediasonic HDM-U31C USB 3.1 to SATA adapter |
| Test #102,535 - 1/26/25 2:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,486 |
| User: | SlayaPi |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Cm5 Test 6 OC FT |