To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #74,068 - 11/3/23 1:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,049 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | SKHynix HFM512GDHTNL-C2A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #62,329 - 8/31/22 2:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,038 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | SSSTC CL1-3D256-Q11NVMeSSSTC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CL1-3D256-Q11 NVMe SSSTC 256GB |
| Test #63,787 - 10/27/22 3:53 am | |
|---|---|
| Score: | 16,037 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | StrictFish 256GB on PI CM4-IOBASE-B |
| Test #63,099 - 9/29/22 10:27 am | |
|---|---|
| Score: | 16,032 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Crucial CT250P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #65,643 - 1/7/23 4:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,031 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #73,895 - 10/20/23 10:16 am | |
|---|---|
| Score: | 16,031 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NT-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #94,248 - 9/9/24 10:39 am | |
|---|---|
| Score: | 16,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,923 - 4/1/23 12:09 am | |
|---|---|
| Score: | 16,021 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #53,422 - 12/3/21 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,017 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 8GB 64bit OS |
| Test #61,292 - 7/20/22 9:01 am | |
|---|---|
| Score: | 16,009 |
| User: | Jelly_Knight |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 1TB KingSpec NVMe SSD on 64 Bit Buster on CM4 4GB Module |
| Test #106,159 - 4/8/25 5:44 am | |
|---|---|
| Score: | 16,008 |
| User: | ZaInT |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4SE |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Radxa RockPi 4SE @ 1.91/1.41 GHz with 16 GB eMMC and Kioxia KBG40ZNS256G 256 GB m.2 SSD, PCI-E gen 2 x4 |
| Test #64,413 - 11/22/22 6:37 am | |
|---|---|
| Score: | 16,007 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | SKHynix HFM512GDHTNL-C2A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #44,649 - 4/30/21 1:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,007 |
| User: | Merocle |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | uplab.pro custom PCB design |
| Test #68,560 - 3/21/23 1:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,995 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte M.2 NVMe SSD |
| Board: | ODROID N2Plus |
| Device: | Gigabyte GP-GSM2NE32 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme ssd connected to usb |
| Test #72,354 - 8/16/23 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 15,988 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Radxa RockPi 4 PCIe Extender |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Radxa 0x126f |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 1 TB SSD Rock 4c+ |
| Test #52,372 - 11/10/21 3:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,988 |
| User: | Nerradia |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD 970 EVO Plus 250GB on a Night Shift mainboard for 3D printers |
| Test #51,943 - 10/31/21 1:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,978 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung PM991NVMeSamsung128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 on CM4 using Waveshare CM4-IO-BASE-A onboard M.2 (64 bit) |
| Test #62,071 - 8/18/22 6:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,978 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Samsung SSD960EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ODROID M1 Review - Samsung 960 EVO 1TB |
| Test #76,079 - 12/18/23 1:09 am | |
|---|---|
| Score: | 15,974 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NX-5122230 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec 512GB on PI5 |
| Test #63,097 - 9/29/22 9:13 am | |
|---|---|
| Score: | 15,961 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial 500GB on Odroid M1 |