To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #128,988 - 11/24/25 11:33 am | |
|---|---|
| Score: | 14,477 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate IronWolf 125 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Seagate IronWolfZA500NM10002-2ZG101 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Seagate Ironwolf 125 SSD 500GB on Pi 5 using Sabrent SATA to USB adapter |
| Test #124,612 - 7/11/25 12:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,474 |
| User: | memcube |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Test #125,948 - 8/22/25 11:19 am | |
|---|---|
| Score: | 14,468 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #131,724 - 2/21/26 12:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,468 |
| User: | samsung990pro |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung 990 pro via usb3 enclosure |
| Test #130,298 - 1/9/26 8:15 am | |
|---|---|
| Score: | 14,467 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,613 - 3/23/23 3:36 am | |
|---|---|
| Score: | 14,466 |
| User: | vat4n |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #105,078 - 3/13/25 7:58 am | |
|---|---|
| Score: | 14,464 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston XS1000 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston XS1000 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingston XS1000 SSD 2TB on usb 3 on Pi5 |
| Test #60,466 - 6/15/22 3:56 am | |
|---|---|
| Score: | 14,464 |
| User: | madbrain |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Khadas VIM3 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 970 EVO Plus 250GB on Khadas VIM3 (NVMe) |
| Test #102,520 - 1/26/25 12:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,454 |
| User: | SlayaPi |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | CM5 4/32 Test 3 FT |
| Test #102,532 - 1/26/25 2:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,454 |
| User: | SlayaPi |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Test4 |
| Test #99,042 - 11/30/24 2:54 am | |
|---|---|
| Score: | 14,454 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Core XT |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600COREX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | HDD Externe |
| Test #67,644 - 2/26/23 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 14,454 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #62,086 - 8/19/22 11:21 am | |
|---|---|
| Score: | 14,449 |
| User: | MaxIkar |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | SSSTC CL1-3D256-Q11NVMeSSSTC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPI CM4 Waveshare CM4-IO-BASE-B Lite-On M.2 eMMC |
| Test #128,376 - 11/2/25 4:20 am | |
|---|---|
| Score: | 14,438 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | RPi mit SSD USB 3.0 - T7 Samsung |
| Test #126,340 - 9/3/25 9:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,437 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #59,391 - 5/3/22 12:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,436 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991A on compute module 4 board |
| Test #68,658 - 3/24/23 8:21 am | |
|---|---|
| Score: | 14,435 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Aliexpress SSD |
| Test #70,149 - 5/14/23 2:15 am | |
|---|---|
| Score: | 14,429 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS1TMTS425S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | mytest |
| Test #123,322 - 6/7/25 6:56 am | |
|---|---|
| Score: | 14,429 |
| User: | MTK |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | NoName NVMe 2 USB with 512GB |
| Test #130,315 - 1/9/26 3:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,427 |
| User: | brewspark |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi 5 with crucial mx500 and sabrent usb3-sata cable |