To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #103,401 - 2/8/25 10:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,426 |
| User: | frankruan |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIA BG4 connected to Raspberry Pi 5 using JMS583 USB |
| Test #131,693 - 2/21/26 1:30 am | |
|---|---|
| Score: | 14,426 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 USB SSD on Pi 5 |
| Test #127,124 - 9/24/25 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,424 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test1 |
| Test #70,254 - 5/18/23 6:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,420 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NX-5122230 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KINGSPEC NVME 512GB |
| Test #66,810 - 2/2/23 3:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,419 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #131,175 - 2/2/26 10:46 am | |
|---|---|
| Score: | 14,414 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSK PortableSSD256GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #129,185 - 12/2/25 8:41 am | |
|---|---|
| Score: | 14,412 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung-1tb-evo870-ugreenssd-usb-pi5 |
| Test #130,254 - 1/7/26 11:04 am | |
|---|---|
| Score: | 14,410 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | USB Kingstone 240 Gb |
| Test #97,441 - 11/4/24 1:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,408 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500 GB on Pi 5 using USB |
| Test #76,515 - 12/25/23 11:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,407 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingspec on rp5 |
| Test #130,565 - 1/16/26 9:42 am | |
|---|---|
| Score: | 14,401 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 512SSD |
| Test #106,366 - 4/13/25 7:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,400 |
| User: | Kevin Cain |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Corsair MP600 Mini on RPi 5 running Raspbi (USB 3.0) |
| Test #62,324 - 8/31/22 2:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,399 |
| User: | Merocle |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Compute Blade RC2 initial test |
| Test #96,722 - 10/24/24 6:00 am | |
|---|---|
| Score: | 14,398 |
| User: | andy-45 |
| Brand: | Trekstor I.GEAR USB SSD Stick |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Trekstor I.GEARUSBSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Trekstor i.GEAR m2 SATA SSD ASM1153E on Pi5 USB3 |
| Test #131,070 - 1/30/26 8:52 am | |
|---|---|
| Score: | 14,390 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Transcend TS128GESD310C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #103,156 - 2/5/25 11:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,389 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GESD310C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #125,485 - 8/6/25 2:43 am | |
|---|---|
| Score: | 14,389 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S101 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Fanxiang S101Q512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,452 - 2/20/23 4:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,386 |
| User: | pxpunx |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TEAMGROUP MP33 256GB on Compute Blade w/ CM4 8GB Lite (CM4008000) |
| Test #104,880 - 3/9/25 1:20 am | |
|---|---|
| Score: | 14,384 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | lll |
| Test #101,329 - 1/7/25 12:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 500 Rev 1.0 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | CrapBasket |