To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #66,506 - 1/25/23 5:07 am | |
|---|---|
| Score: | 14,320 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NT-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | OrangePi5 + KingSpec SSD (SATA m2) |
| Test #126,888 - 9/16/25 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,316 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Test #98,885 - 11/26/24 2:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,316 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk ExtremePro55AF |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk |
| Test #75,443 - 12/5/23 6:32 am | |
|---|---|
| Score: | 14,315 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,797 - 8/31/24 9:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,299 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi5 t7 test 2 |
| Test #67,935 - 3/5/23 3:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,295 |
| User: | pxpunx |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia BG4 128GB on Compute Blade w/ CM4 8GB Lite (CM4008000) |
| Test #100,016 - 12/16/24 1:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,295 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | RPI5+AI-KIT |
| Test #124,821 - 7/16/25 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 1TB nvme via usb on pi5 |
| Test #132,127 - 3/6/26 6:54 am | |
|---|---|
| Score: | 14,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | DT-USB2SV300-Pi5-16GB |
| Test #77,523 - 1/14/24 11:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,289 |
| User: | Sivuahjo |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital 2TB WD Blue SN580 NVMe SSD -levy, M.2 2280 using Akasa USB adapter |
| Test #74,936 - 11/24/23 1:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,270 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,753 - 9/17/24 1:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,270 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | T7 |
| Test #132,038 - 3/3/26 7:52 am | |
|---|---|
| Score: | 14,270 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM790 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM7901TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | lexar nm790 usb case |
| Test #58,876 - 4/14/22 3:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,262 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel DC P3100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKA256G7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel DC P3100 on Pi 4 CM Lite |
| Test #129,979 - 12/28/25 11:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,259 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GESD310C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #64,902 - 12/11/22 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 14,250 |
| User: | kk |
| Brand: | Samsung SM951 M.2 NVMe Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Samsung MZVKV512HAJH-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kk |
| Test #69,426 - 4/17/23 6:28 am | |
|---|---|
| Score: | 14,246 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #97,283 - 11/1/24 10:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,246 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #67,719 - 2/28/23 3:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,234 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | NVME from a Thinkpad |
| Test #70,708 - 6/5/23 6:53 am | |
|---|---|
| Score: | 14,229 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |