To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #79,375 - 2/12/24 4:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,036 |
| User: | km |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Plextor PX-256M5Pro |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Plextor PX-256M5Pro on Raspberry Pi 5 using Mediasonic HDM-U31C USB 3.1 to SATA adapter T1 |
| Test #79,376 - 2/12/24 4:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,034 |
| User: | km |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Plextor PX-256M5Pro |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Plextor PX-256M5Pro on Raspberry Pi 5 using Mediasonic HDM-U31C USB 3.1 to SATA adapter T2 |
| Test #68,240 - 3/12/23 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,031 |
| User: | KingSpec |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec |
| Test #131,414 - 2/11/26 1:14 am | |
|---|---|
| Score: | 14,030 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sansidk SSD on Pi5 |
| Test #90,853 - 7/12/24 3:47 am | |
|---|---|
| Score: | 14,030 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingston Fury Renegade on pi5 |
| Test #77,222 - 1/8/24 6:47 am | |
|---|---|
| Score: | 14,025 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | [A |
| Test #82,996 - 3/28/24 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,025 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | WDC PCSN740NVMeWD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | wd740 |
| Test #124,413 - 7/7/25 2:16 am | |
|---|---|
| Score: | 14,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (CJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | Samsung CJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Raspberry Pi CM5 eMMC |
| Test #88,176 - 5/30/24 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 14,024 |
| User: | bobe |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso 2.5 SSD HIGH SATA III 480 GB on Pi 5 using Unnderwiss SATA to USB 3.0 adapter |
| Test #64,369 - 11/20/22 11:49 am | |
|---|---|
| Score: | 14,022 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | SKHynix HFM512GDHTNL-C2A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #123,326 - 6/7/25 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 14,015 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #123,722 - 6/21/25 3:28 am | |
|---|---|
| Score: | 14,009 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GESD310C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Transcend ESD 310 |
| Test #128,978 - 11/24/25 3:41 am | |
|---|---|
| Score: | 14,008 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme 2Tb |
| Test #127,577 - 10/6/25 3:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,004 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ACER 512gb on PI5 |
| Test #63,887 - 10/31/22 8:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,003 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Rock Pi 4C Plus Review + SSD Booting Guide |
| Test #70,958 - 6/15/23 6:01 am | |
|---|---|
| Score: | 14,003 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #76,294 - 12/21/23 9:58 am | |
|---|---|
| Score: | 14,003 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Crucial P3 Plus NVMe USB Adapter |
| Test #75,571 - 12/8/23 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 13,999 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Sabrent Rocket NVMe PCIe M.2 2280 SSD via USB3 |
| Test #77,261 - 1/9/24 11:37 am | |
|---|---|
| Score: | 13,994 |
| User: | km |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Inland TN320 256GB NVME on Raspberry Pi 5 using Eluteng NVME to USB adapter |
| Test #87,650 - 5/15/24 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 13,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | FNK GenericSTORAGEDEVICE |
| Class: | USB Flash |
| Note: | jay |