To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #87,650 - 5/15/24 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 13,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | FNK Tech USB SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | FNK GenericSTORAGEDEVICE |
| Class: | USB Flash |
| Note: | jay |
| Test #86,238 - 4/29/24 3:46 am | |
|---|---|
| Score: | 13,984 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #86,000 - 4/25/24 7:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,983 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #125,572 - 8/8/25 4:37 am | |
|---|---|
| Score: | 13,981 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Turbo |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY USB3.2.2FD |
| Class: | USB Flash |
| Note: | USB SSD |
| Test #103,187 - 2/6/25 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 13,981 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Voyager GTX Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair VoyagerGTX |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | myown |
| Test #61,763 - 8/7/22 2:25 am | |
|---|---|
| Score: | 13,976 |
| User: | interestingsoup |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital Blue SN550 using TOFU Board Direct M.2 |
| Test #95,874 - 10/9/24 7:21 am | |
|---|---|
| Score: | 13,967 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T3 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #89,442 - 6/15/24 3:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,964 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO1B2Q |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | benchmark |
| Test #93,025 - 8/16/24 8:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,960 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo PST Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Buffalo SSD-PSTU3A |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD-PST500U3-BA |
| Test #78,205 - 1/24/24 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 13,960 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ohmygod |
| Test #95,193 - 9/26/24 3:37 am | |
|---|---|
| Score: | 13,959 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo PST Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Buffalo SSD-PSTAN |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #99,039 - 11/30/24 1:29 am | |
|---|---|
| Score: | 13,959 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo PST Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Buffalo SSD-PSTAD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | USB SSD |
| Test #96,344 - 10/17/24 8:44 am | |
|---|---|
| Score: | 13,958 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SE880 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData ELITESE880 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ADATA SE800 USB3.0 |
| Test #65,152 - 12/23/22 7:48 am | |
|---|---|
| Score: | 13,956 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte M.2 NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Gigabyte GP-GSM2NE3128GNTD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NVME on Rock 4 SE |
| Test #93,500 - 8/26/24 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 13,955 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #125,038 - 7/24/25 5:21 am | |
|---|---|
| Score: | 13,954 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SE880 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | AData SE880 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Adata SE880 (better cable) |
| Test #124,763 - 7/14/25 8:51 am | |
|---|---|
| Score: | 13,953 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Pi5 with 128GB SATA ssd |
| Test #76,528 - 12/26/23 7:13 am | |
|---|---|
| Score: | 13,946 |
| User: | itw |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SAMSUNG 980 Festplatte Retail, 1 TB SSD M.2 via NVMe, intern |
| Test #49,822 - 9/2/21 6:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,945 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec 128GB |
| Test #76,912 - 1/3/24 5:51 am | |
|---|---|
| Score: | 13,944 |
| User: | jfp |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960EVO250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 + 960 EVO 256GB(usb) |