To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #75,726 - 12/12/23 2:13 am | |
|---|---|
| Score: | 13,751 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB on Raspberry Pi 5 8GB in USB |
| Test #86,176 - 4/28/24 6:38 am | |
|---|---|
| Score: | 13,751 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #125,754 - 8/13/25 10:20 am | |
|---|---|
| Score: | 13,748 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #44,284 - 4/23/21 11:47 am | |
|---|---|
| Score: | 13,746 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLW256HEHP-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | tb |
| Test #79,814 - 2/18/24 1:44 am | |
|---|---|
| Score: | 13,738 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #99,017 - 11/29/24 12:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,728 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk |
| Test #103,432 - 2/9/25 10:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,714 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC BlueSA5102.51000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue SA510 1TB SATA SSD with USB-SATA Adapter Cable. |
| Test #131,909 - 2/26/26 6:18 am | |
|---|---|
| Score: | 13,713 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS350 Panther Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Apacer AS350128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #49,563 - 8/27/21 7:20 am | |
|---|---|
| Score: | 13,712 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,914 - 4/14/24 8:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,709 |
| User: | Ashdash |
| Brand: | AData Legend 800 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND800 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Adata Legend 800 500Gb nvme on Pi 5 using Pimoroni NVMe base |
| Test #67,262 - 2/15/23 1:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,705 |
| User: | equinoxe |
| Brand: | Crucial P5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P5SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Compute Blade RC2 - 2nd run |
| Test #100,248 - 12/20/24 5:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,704 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 500 Rev 1.0 |
| Device: | SanDisk SDSSDH34T00 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk model: SDSSDH3 4T00 Cable Matters USB Enclosure - Better USB Cable |
| Test #78,554 - 1/28/24 3:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,691 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Qumox 1TB USB3 |
| Test #91,243 - 7/19/24 7:30 am | |
|---|---|
| Score: | 13,678 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston ssd on pi 5 |
| Test #83,470 - 4/1/24 10:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,677 |
| User: | psychedelic |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 Evo with Ugreen sata to usb housing, Raspberry Pi 5 |
| Test #77,101 - 1/6/24 3:17 am | |
|---|---|
| Score: | 13,676 |
| User: | km |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 120GB on Raspberry Pi 5 using Mediasonic HDM-U31C USB 3.1 to SATA adapter |
| Test #77,299 - 1/10/24 10:54 am | |
|---|---|
| Score: | 13,675 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba Q300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba Q300 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #86,562 - 5/3/24 4:20 am | |
|---|---|
| Score: | 13,675 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC501HFM512GDJTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,037 - 4/6/24 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,662 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,823 - 12/7/22 3:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,661 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | rpi4cplus nvme |