To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #128,376 - 11/2/25 4:20 am | |
|---|---|
| Score: | 14,438 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | RPi mit SSD USB 3.0 - T7 Samsung |
| Test #126,340 - 9/3/25 9:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,437 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #59,391 - 5/3/22 12:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,436 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991A on compute module 4 board |
| Test #68,658 - 3/24/23 8:21 am | |
|---|---|
| Score: | 14,435 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Aliexpress SSD |
| Test #133,310 - 5/2/26 4:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,433 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sabrent usb to sata samsung qvo 1TB |
| Test #70,149 - 5/14/23 2:15 am | |
|---|---|
| Score: | 14,429 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Transcend TS1TMTS425S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | mytest |
| Test #123,322 - 6/7/25 6:56 am | |
|---|---|
| Score: | 14,429 |
| User: | MTK |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | NoName NVMe 2 USB with 512GB |
| Test #130,315 - 1/9/26 3:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,427 |
| User: | brewspark |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi 5 with crucial mx500 and sabrent usb3-sata cable |
| Test #103,401 - 2/8/25 10:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,426 |
| User: | frankruan |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIA BG4 connected to Raspberry Pi 5 using JMS583 USB |
| Test #131,693 - 2/21/26 1:30 am | |
|---|---|
| Score: | 14,426 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 USB SSD on Pi 5 |
| Test #127,124 - 9/24/25 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,424 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test1 |
| Test #70,254 - 5/18/23 6:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,420 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NX-5122230 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KINGSPEC NVME 512GB |
| Test #66,810 - 2/2/23 3:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,419 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #131,175 - 2/2/26 10:46 am | |
|---|---|
| Score: | 14,414 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSK PortableSSD256GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #129,185 - 12/2/25 8:41 am | |
|---|---|
| Score: | 14,412 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung-1tb-evo870-ugreenssd-usb-pi5 |
| Test #130,254 - 1/7/26 11:04 am | |
|---|---|
| Score: | 14,410 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | USB Kingstone 240 Gb |
| Test #97,441 - 11/4/24 1:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,408 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500 GB on Pi 5 using USB |
| Test #76,515 - 12/25/23 11:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,407 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingspec on rp5 |
| Test #130,565 - 1/16/26 9:42 am | |
|---|---|
| Score: | 14,401 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 512SSD |
| Test #106,366 - 4/13/25 7:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,400 |
| User: | Kevin Cain |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Corsair MP600 Mini on RPi 5 running Raspbi (USB 3.0) |