To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #62,324 - 8/31/22 2:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,399 |
| User: | Merocle |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Compute Blade RC2 initial test |
| Test #96,722 - 10/24/24 6:00 am | |
|---|---|
| Score: | 14,398 |
| User: | andy-45 |
| Brand: | Trekstor I.GEAR USB SSD Stick |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Trekstor I.GEARUSBSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Trekstor i.GEAR m2 SATA SSD ASM1153E on Pi5 USB3 |
| Test #131,070 - 1/30/26 8:52 am | |
|---|---|
| Score: | 14,390 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Transcend TS128GESD310C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #103,156 - 2/5/25 11:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,389 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GESD310C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #125,485 - 8/6/25 2:43 am | |
|---|---|
| Score: | 14,389 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S101 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Fanxiang S101Q512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,452 - 2/20/23 4:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,386 |
| User: | pxpunx |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | TEAMGROUP MP33 256GB on Compute Blade w/ CM4 8GB Lite (CM4008000) |
| Test #104,880 - 3/9/25 1:20 am | |
|---|---|
| Score: | 14,384 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | lll |
| Test #101,329 - 1/7/25 12:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | CrapBasket |
| Test #68,311 - 3/14/23 9:40 am | |
|---|---|
| Score: | 14,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingspec M2 NVMe on Orange Pi5 |
| Test #89,924 - 6/24/24 5:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,383 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA2000M81000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron MakerDisk |
| Test #89,786 - 6/21/24 8:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,382 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #124,514 - 7/9/25 11:29 am | |
|---|---|
| Score: | 14,381 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Test #98,026 - 11/13/24 9:42 am | |
|---|---|
| Score: | 14,379 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung evo |
| Test #75,057 - 11/26/23 7:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,373 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #98,302 - 11/17/24 6:30 am | |
|---|---|
| Score: | 14,371 |
| User: | baggybawz |
| Brand: | SanDisk X400 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk X400M.22280256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | nvme_enclosure-nvme256gb |
| Test #103,622 - 2/13/25 8:13 am | |
|---|---|
| Score: | 14,369 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,492 - 4/18/23 8:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,368 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #89,183 - 6/12/24 11:37 am | |
|---|---|
| Score: | 14,360 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia SATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | ASMedia USB3.0TOSATA |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #101,358 - 1/7/25 7:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,357 |
| User: | macka |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orico M.2 SSD Enclosure TCM2-C3 with Crucial P3 Plus M.2 SSD |
| Test #66,307 - 1/20/23 10:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,354 |
| User: | jrey |
| Brand: | Radxa RockPi 4 PCIe Extender |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Radxa 0x144d |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rock 4c+ build with nvme |