To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #74,936 - 11/24/23 1:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,270 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,753 - 9/17/24 1:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,270 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | T7 |
| Test #58,876 - 4/14/22 3:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,262 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel DC P3100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKA256G7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel DC P3100 on Pi 4 CM Lite |
| Test #129,979 - 12/28/25 11:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,259 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GESD310C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #64,902 - 12/11/22 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 14,250 |
| User: | kk |
| Brand: | Samsung SM951 M.2 NVMe Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Samsung MZVKV512HAJH-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kk |
| Test #69,426 - 4/17/23 6:28 am | |
|---|---|
| Score: | 14,246 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #97,283 - 11/1/24 10:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,246 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #67,719 - 2/28/23 3:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,234 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | NVME from a Thinkpad |
| Test #70,708 - 6/5/23 6:53 am | |
|---|---|
| Score: | 14,229 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,416 - 3/16/26 8:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,226 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (CJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung CJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #105,523 - 3/21/25 6:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,222 |
| User: | pi 5 SSD |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | pi 5 SSD |
| Test #123,253 - 6/5/25 8:56 am | |
|---|---|
| Score: | 14,210 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #90,089 - 6/27/24 11:44 am | |
|---|---|
| Score: | 14,204 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team AX2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team T2532TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd usb 3 pi5 |
| Test #106,057 - 4/5/25 4:22 am | |
|---|---|
| Score: | 14,201 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | eMMc on Orage Pi 5 plus |
| Test #94,582 - 9/14/24 2:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,196 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870QVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung-evo |
| Test #133,343 - 5/4/26 7:31 am | |
|---|---|
| Score: | 14,194 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,477 - 8/26/24 1:27 am | |
|---|---|
| Score: | 14,188 |
| User: | $loth |
| Brand: | Intel Pro 2500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDSC2BF180A5L |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSD Pro 2500 Series on Pi 5 using SATA to USB 3 adapter |
| Test #90,754 - 7/10/24 7:41 am | |
|---|---|
| Score: | 14,186 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Base Rodona |
| Test #68,078 - 3/9/23 10:33 am | |
|---|---|
| Score: | 14,185 |
| User: | CheGeuV |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | FTest |
| Test #90,784 - 7/11/24 1:30 am | |
|---|---|
| Score: | 14,184 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Shield Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7Shield |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 |