To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #133,615 - 5/16/26 4:48 am | |
|---|---|
| Score: | 14,353 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD test |
| Test #86,185 - 4/28/24 9:00 am | |
|---|---|
| Score: | 14,340 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | ASMedia TASM246X |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | blueendless nvme to usb, samsung 512 gb nvme, pi 5 8gb |
| Test #91,211 - 7/18/24 2:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,339 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #100,965 - 1/1/25 10:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,330 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC BlueSA5102.52TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue SA510 2TB USB-SATA Adaoter PA023U3 on RPi5 running on NVMe SSD. |
| Test #123,687 - 6/19/25 11:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,329 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #100,250 - 12/20/24 5:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,328 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | SSK SSKSSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSK Storage with 2TB Intel NVMe |
| Test #96,266 - 10/15/24 3:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,327 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | gig |
| Test #96,558 - 10/21/24 8:04 am | |
|---|---|
| Score: | 14,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNW010T8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | docker test |
| Test #66,506 - 1/25/23 5:07 am | |
|---|---|
| Score: | 14,320 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NT-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | OrangePi5 + KingSpec SSD (SATA m2) |
| Test #98,885 - 11/26/24 2:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,316 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk ExtremePro55AF |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk |
| Test #126,888 - 9/16/25 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,316 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Test #75,443 - 12/5/23 6:32 am | |
|---|---|
| Score: | 14,315 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,797 - 8/31/24 9:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,299 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi5 t7 test 2 |
| Test #100,016 - 12/16/24 1:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,295 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | RPI5+AI-KIT |
| Test #67,935 - 3/5/23 3:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,295 |
| User: | pxpunx |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia BG4 128GB on Compute Blade w/ CM4 8GB Lite (CM4008000) |
| Test #124,821 - 7/16/25 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 1TB nvme via usb on pi5 |
| Test #132,127 - 3/6/26 6:54 am | |
|---|---|
| Score: | 14,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | DT-USB2SV300-Pi5-16GB |
| Test #77,523 - 1/14/24 11:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,289 |
| User: | Sivuahjo |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital 2TB WD Blue SN580 NVMe SSD -levy, M.2 2280 using Akasa USB adapter |
| Test #132,990 - 4/18/26 9:35 am | |
|---|---|
| Score: | 14,288 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD 1Tb |
| Test #132,038 - 3/3/26 7:52 am | |
|---|---|
| Score: | 14,270 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM790 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM7901TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | lexar nm790 usb case |