To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #77,239 - 1/8/24 7:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,098 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Adatasu800 |
| Test #73,989 - 10/27/23 3:30 am | |
|---|---|
| Score: | 14,096 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Radxa ROCK 5A |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #81,360 - 3/10/24 3:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,093 |
| User: | wester.minsk |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi5 evo ubuntu |
| Test #105,926 - 4/2/25 3:39 am | |
|---|---|
| Score: | 14,093 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Haimana CM5 - 2 |
| Test #105,882 - 3/31/25 8:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,092 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel DC S4500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDSC2KB480G8 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | intel ssd |
| Test #105,568 - 3/22/25 8:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,088 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #51,134 - 10/10/21 7:00 am | |
|---|---|
| Score: | 14,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM512GDHTNI-87A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 #1 |
| Test #125,495 - 8/6/25 4:48 am | |
|---|---|
| Score: | 14,084 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Radxa ROCK 3A |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 3a |
| Test #67,632 - 2/25/23 10:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,082 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #49,554 - 8/27/21 5:21 am | |
|---|---|
| Score: | 14,078 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,413 - 3/17/23 5:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,076 |
| User: | cmos |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orangepi5 ubuntu 2023/03/18 m2 ssd kingspec 256gb from aliexpress |
| Test #96,523 - 10/20/24 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,072 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | xrpi5 |
| Test #44,295 - 4/23/21 2:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,072 |
| User: | ssz3 |
| Brand: | OCZ Vertex 4 Series |
| Board: | ODROID HC4 |
| Device: | OCZ VERTEX4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ODROID HC4, VERTEX4 SATA directly on 1st SATA port (no USB involved) - Kernel 5.10.y Armbian |
| Test #100,231 - 12/20/24 2:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,071 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #89,229 - 6/13/24 3:11 am | |
|---|---|
| Score: | 14,071 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd |
| Test #77,304 - 1/10/24 11:20 am | |
|---|---|
| Score: | 14,070 |
| User: | Baki |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | UGREEN 80556 USB 3.1 SATA Enclosure with ASM235CM Chip Firmware 171120D11E80 |
| Test #132,773 - 4/6/26 5:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,070 |
| User: | MD |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GESD310C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | RPI 5 8GB, pcli nvme |
| Test #49,551 - 8/27/21 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 14,063 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-256G-1101 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #43,866 - 4/14/21 3:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,063 |
| User: | Oratek |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-128G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue SN520 on TOFU |
| Test #40,939 - 2/23/21 12:14 am | |
|---|---|
| Score: | 14,061 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | ODROID N2Plus |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |