To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #94,516 - 9/13/24 12:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,060 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SE760 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SE760 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #133,342 - 5/4/26 7:30 am | |
|---|---|
| Score: | 14,058 |
| User: | bgda |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #50,312 - 9/14/21 1:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,055 |
| User: | pld |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | SKHynix HFM512GDHTNI-87A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | m.2 on waveshare CM4-IO-BASE-A |
| Test #99,583 - 12/9/24 8:11 am | |
|---|---|
| Score: | 14,050 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba BG4 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KBG40ZNV256GKIOXIA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,257 - 2/5/26 7:45 am | |
|---|---|
| Score: | 14,049 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec MT-512 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #132,770 - 4/6/26 5:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,047 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot NVMe SSD in M.2 to USB3 adapter |
| Test #64,421 - 11/22/22 3:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,046 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Radxa RockPi 4 PCIe Extender |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Radxa 0x144d |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung MZ-9LQ256C (2230) NVMe on Rock Pi 4C+ |
| Test #77,540 - 1/15/24 7:08 am | |
|---|---|
| Score: | 14,042 |
| User: | IsoArtsi |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 Evo 500Gb SSD |
| Test #85,770 - 4/23/24 10:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,041 |
| User: | PippaPi |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ512HALU |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PPM991 512GB SSD Pi 5 via USB3 AOJUE M.2 NVME enclosure |
| Test #127,626 - 10/8/25 3:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,041 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (CJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung CJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | USB C FTV |
| Test #92,000 - 7/31/24 12:25 am | |
|---|---|
| Score: | 14,038 |
| User: | NGruia |
| Brand: | Intel DC S4500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDSC2KB480G8 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel 4510 USB 3.0 |
| Test #79,375 - 2/12/24 4:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,036 |
| User: | km |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Plextor PX-256M5Pro |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Plextor PX-256M5Pro on Raspberry Pi 5 using Mediasonic HDM-U31C USB 3.1 to SATA adapter T1 |
| Test #79,376 - 2/12/24 4:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,034 |
| User: | km |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Plextor PX-256M5Pro |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Plextor PX-256M5Pro on Raspberry Pi 5 using Mediasonic HDM-U31C USB 3.1 to SATA adapter T2 |
| Test #68,240 - 3/12/23 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,031 |
| User: | KingSpec |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec |
| Test #131,414 - 2/11/26 1:14 am | |
|---|---|
| Score: | 14,030 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sansidk SSD on Pi5 |
| Test #90,853 - 7/12/24 3:47 am | |
|---|---|
| Score: | 14,030 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingston Fury Renegade on pi5 |
| Test #82,996 - 3/28/24 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,025 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | WDC PCSN740NVMeWD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | wd740 |
| Test #77,222 - 1/8/24 6:47 am | |
|---|---|
| Score: | 14,025 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | [A |
| Test #124,413 - 7/7/25 2:16 am | |
|---|---|
| Score: | 14,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (CJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung CJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Raspberry Pi CM5 eMMC |
| Test #88,176 - 5/30/24 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 14,024 |
| User: | bobe |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso 2.5 SSD HIGH SATA III 480 GB on Pi 5 using Unnderwiss SATA to USB 3.0 adapter |