To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #84,104 - 4/7/24 3:08 am | |
|---|---|
| Score: | 13,636 |
| User: | CGA |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD 850 EVO 500GB on Pi 5 using UGreen USB 50743 SATA to USB adapter |
| Test #66,466 - 1/24/23 12:17 am | |
|---|---|
| Score: | 13,631 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron M600 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Micron M500MTFDDAK480MAV |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #125,222 - 7/30/25 10:54 am | |
|---|---|
| Score: | 13,630 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #68,133 - 3/10/23 5:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,628 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | B1gE2 |
| Test #77,018 - 1/5/24 8:10 am | |
|---|---|
| Score: | 13,628 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 980 USB Pi5 |
| Test #98,145 - 11/14/24 10:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,625 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #99,613 - 12/9/24 4:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,625 |
| User: | yu |
| Brand: | Inland TN320 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Inland TN320NVMeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | yt |
| Test #82,997 - 3/28/24 2:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,620 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | WDC PCSN740NVMeWD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital SN740 |
| Test #65,835 - 1/11/23 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 13,615 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Netac NVMeSSD512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | opi 5 nvme ssd netac 512mb |
| Test #68,386 - 3/16/23 5:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,611 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Toshiba NVME |
| Test #126,956 - 9/18/25 7:07 am | |
|---|---|
| Score: | 13,606 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNS100128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #75,153 - 11/28/23 11:21 am | |
|---|---|
| Score: | 13,604 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | my pi |
| Test #70,399 - 5/23/23 9:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,603 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Netac NVMeSSD1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | netac |
| Test #79,275 - 2/10/24 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 13,596 |
| User: | Roelof |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 ssd on Pi 5 |
| Test #85,490 - 4/20/24 10:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,596 |
| User: | tayfunulu |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD SN740 on Pi 5 using USB adapter JMicron JMS567 SATA 6Gb/s bridge |
| Test #76,261 - 12/21/23 1:57 am | |
|---|---|
| Score: | 13,594 |
| User: | Sivuahjo |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV2 PCIe 4.0 NVMe M.2 1TB Pi 5 using Axagon Raw Box USB 3.2 adapter |
| Test #86,652 - 5/4/24 2:31 am | |
|---|---|
| Score: | 13,587 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 520 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDSC2CW120A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel SSD |
| Test #105,710 - 3/26/25 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 13,582 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SDSSDHII240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi5 ssd usb |
| Test #130,317 - 1/9/26 3:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,577 |
| User: | brewspark |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi 5 crucial mx500 sabrent usb3-sata cable |
| Test #100,562 - 12/27/24 7:31 am | |
|---|---|
| Score: | 13,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-256-G2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Goodram CX400 256GB |