To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #100,562 - 12/27/24 7:31 am | |
|---|---|
| Score: | 13,575 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-256-G2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Goodram CX400 256GB |
| Test #102,068 - 1/18/25 2:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,575 |
| User: | carroll478 |
| Brand: | Intel 535 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDSC2BW240A4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel 530 SSD on AVyxm SATA to USB adapter |
| Test #74,211 - 11/10/23 5:49 am | |
|---|---|
| Score: | 13,570 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | x |
| Test #125,427 - 8/3/25 4:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,569 |
| User: | skryabin |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung SSD usb |
| Test #64,374 - 11/20/22 12:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,569 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #66,173 - 1/17/23 7:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,567 |
| User: | cury98 |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NE-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange PI 5 on 256 nvme |
| Test #94,283 - 9/10/24 5:29 am | |
|---|---|
| Score: | 13,564 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro Portable 2TB |
| Test #99,380 - 12/5/24 7:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,563 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSK PortableSSD128GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #92,860 - 8/14/24 8:31 am | |
|---|---|
| Score: | 13,562 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kodak X200 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kodak SSDX200128GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kodak X200 128mb on usb3 of pi5 4gb |
| Test #96,641 - 10/22/24 10:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,561 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM851 M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Pro |
| Device: | Samsung MZNTE128HMGR-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | sata |
| Test #128,622 - 11/9/25 1:00 am | |
|---|---|
| Score: | 13,559 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #100,917 - 1/1/25 2:48 am | |
|---|---|
| Score: | 13,559 |
| User: | baggybawztv |
| Brand: | SanDisk X400 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk X400M.22280256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | usbenclose_nvme512gb |
| Test #80,839 - 3/3/24 8:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,558 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo 860 500Gb, sats - usb adapter, Pi5 8Gb |
| Test #79,189 - 2/8/24 10:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,549 |
| User: | karaisko |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #82,984 - 3/28/24 11:33 am | |
|---|---|
| Score: | 13,548 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,058 - 3/8/23 9:24 am | |
|---|---|
| Score: | 13,544 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #80,786 - 3/3/24 4:23 am | |
|---|---|
| Score: | 13,532 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850Evo 500GB on Startech USB312SAT3CB SATA to USB adapter |
| Test #43,289 - 4/3/21 5:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,523 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | ODROID N2 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Odroid N2 (4GB ram)+Ubuntu 20.10 MATE (Panfrost)+JSM USB 3.0-SATA Adapter (FW v173.01.00.02)+Kingston 120GB SATA SSD |
| Test #74,302 - 11/17/23 1:52 am | |
|---|---|
| Score: | 13,523 |
| User: | Innostus |
| Brand: | Kingston DC500M Series |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Kingston SEDC500M960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SEDC500M960G on Hardkernel ODROID-M1 8GB |
| Test #77,248 - 1/9/24 4:49 am | |
|---|---|
| Score: | 13,520 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 250GB |