To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #103,703 - 2/14/25 8:12 am | |
|---|---|
| Score: | 13,314 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPI5 870ssd |
| Test #78,053 - 1/22/24 9:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,309 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #130,946 - 1/27/26 12:59 am | |
|---|---|
| Score: | 13,307 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial USB to Sata |
| Test #59,473 - 5/6/22 11:35 am | |
|---|---|
| Score: | 13,307 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Gigabyte Brix GB-BACE-3150 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #92,011 - 7/31/24 2:50 am | |
|---|---|
| Score: | 13,305 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS1111 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SSD2SC120G1CS1754D117-48 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #79,945 - 2/21/24 12:32 am | |
|---|---|
| Score: | 13,302 |
| User: | sandmann0187 |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,954 - 8/11/21 1:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,302 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Gigabyte Brix GB-BACE-3150 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #100,024 - 12/16/24 4:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,301 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Opi5+EMMC-Armbian2411 |
| Test #106,873 - 4/26/25 2:31 am | |
|---|---|
| Score: | 13,300 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SKC3000S512G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SKC |
| Test #102,211 - 1/21/25 12:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,296 |
| User: | Elfranne |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | PNY CS1030500GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PNY 1030 500GB on ComputeBlade+Pi4 |
| Test #76,406 - 12/23/23 1:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,291 |
| User: | F.A. |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM620 am USB Port |
| Test #74,413 - 11/17/23 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 13,273 |
| User: | JulenM |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #101,646 - 1/11/25 3:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,270 |
| User: | Phaark |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | CM5 onboard 32Gb eMMc |
| Test #68,974 - 4/3/23 3:37 am | |
|---|---|
| Score: | 13,270 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goldenfir 2.5" SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Goldenfir SSD256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | M.2 SATA 256gb |
| Test #77,085 - 1/5/24 8:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,262 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial P5 Plus PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD on Pi5 8GB using SSK SHE-C325 Pro M.2 SSD Enclosure to Pi USB 3.0 |
| Test #80,896 - 3/4/24 10:26 am | |
|---|---|
| Score: | 13,257 |
| User: | CWL |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston NV2 500GB on Pi 5 using JESOT M.2 USB |
| Test #80,735 - 3/2/24 10:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 13,255 |
| User: | voytec13 |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung EVO 960 (NVMe to USB 3.0) Raspberry Pi 5 8GB |
| Test #70,823 - 6/10/23 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 13,255 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Radxa CM3 |
| Device: | Samsung SSD850PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #100,700 - 12/29/24 4:33 am | |
|---|---|
| Score: | 13,253 |
| User: | mcdis |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | The built-in EMMC on CM5 in Native IO Board |
| Test #76,005 - 12/17/23 10:53 am | |
|---|---|
| Score: | 13,248 |
| User: | jmexposi |
| Brand: | Kioxia Exceria 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIASATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KIOXIA SATA SSD 480GB on pi 5 using generic SATA to USB adapter |