To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #70,837 - 6/10/23 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,251 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #129,029 - 11/25/25 4:50 am | |
|---|---|
| Score: | 12,243 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba THCSNJ Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba THNSNJ256GCSU |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #81,404 - 3/11/24 8:42 am | |
|---|---|
| Score: | 12,241 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | RockChip rk3588 |
| Test #78,491 - 1/27/24 9:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,241 |
| User: | Wheezy |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi5 8GB USB SATA HDD |
| Test #88,266 - 5/31/24 7:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,239 |
| User: | Kingpin |
| Brand: | Seagate OneTouch SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Seagate ONETOUCHSSDSE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Seagate OneTouch 500G USB 3.0 |
| Test #84,769 - 4/13/24 6:11 am | |
|---|---|
| Score: | 12,233 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT480M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #78,465 - 1/27/24 1:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,230 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Adata SU8000 128GB |
| Test #79,061 - 2/6/24 5:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,230 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #126,520 - 9/6/25 6:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,229 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | OrangePi 3B v2.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | XCvXZcvx |
| Test #91,966 - 7/30/24 7:36 am | |
|---|---|
| Score: | 12,225 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda FastSSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Seagate BarracudaFastSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #89,655 - 6/19/24 5:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,223 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNS100128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #83,439 - 4/1/24 12:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,217 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro Portable |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk ExtremePro55AF |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | sandisk extreme |
| Test #74,670 - 11/19/23 7:03 am | |
|---|---|
| Score: | 12,211 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow mS200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SMS200S360G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Random SSD on Pi5 USB-3 |
| Test #92,004 - 7/31/24 12:57 am | |
|---|---|
| Score: | 12,204 |
| User: | NGruia |
| Brand: | Emtec X160 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Emtec X160512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Emtec X160 USB 3.0 |
| Test #80,836 - 3/3/24 8:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,196 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 960 pro , jmic |
| Test #20,344 - 4/24/20 3:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,193 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | |
| Class: | USB Flash |
| Note: | lxd |
| Test #79,305 - 2/11/24 5:18 am | |
|---|---|
| Score: | 12,192 |
| User: | haveorc |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB512HAJQ-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | HP NVME in Orico NVME-USB3 adapter |
| Test #69,169 - 4/9/23 8:36 am | |
|---|---|
| Score: | 12,190 |
| User: | b06uS |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | SKHynix BC501HFM128GDJTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #78,853 - 2/2/24 7:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,179 |
| User: | kene |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraII480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Extreme 500 Portable on Pi 5 4GB (bookworm) |
| Test #95,679 - 10/4/24 6:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,175 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd nvme |