To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #126,980 - 9/18/25 1:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,173 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test1 |
| Test #70,838 - 6/10/23 1:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,172 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #80,224 - 2/26/24 3:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,166 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Testing tool |
| Test #88,278 - 6/1/24 12:48 am | |
|---|---|
| Score: | 12,166 |
| User: | Sunnie_Micro |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial M4-CT128M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Dietpi_hdparm_B254 |
| Test #70,473 - 5/26/23 1:18 am | |
|---|---|
| Score: | 12,163 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (CJTD4) |
| Board: | ODROID N2Plus |
| Device: | Samsung CJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Samsung eMMC 64GB |
| Test #88,497 - 6/3/24 8:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,159 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNS100128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #75,841 - 12/14/23 11:26 am | |
|---|---|
| Score: | 12,157 |
| User: | wildestpixel |
| Brand: | Crucial X6 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500X6SSD9 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial X6 500GB |
| Test #57,790 - 3/11/22 2:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,145 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Dogfish mSATA SSD |
| Board: | ODROID N2Plus |
| Device: | Dogfish SSD32GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | DOGFISH mSATA 32GB on Odroid N2+ using SABRENT mSATA to USB 3.0 enclosure |
| Test #8,726 - 2/16/20 2:18 am | |
|---|---|
| Score: | 12,145 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Radxa RockPi 4 PCIe Extender |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Lenovo SL700PCI-EM.2128G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lenovo SSD on a RockPi4 with m.2 adapter |
| Test #76,602 - 12/27/23 5:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,143 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A55) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A55 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #79,851 - 2/18/24 8:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,126 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #74,900 - 11/23/23 9:50 am | |
|---|---|
| Score: | 12,125 |
| User: | MikeyD810 |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Pro SATA SSD on Pi 5 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #66,430 - 1/23/23 10:34 am | |
|---|---|
| Score: | 12,120 |
| User: | jgvega |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CL1-3D12 8-Q11 NVMe using USB adapter with overlays=ssd-sata |
| Test #69,111 - 4/7/23 5:49 am | |
|---|---|
| Score: | 12,119 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 1100 Series |
| Board: | Gigabyte Brix GB-BACE-3150 |
| Device: | Micron 1100MTFDDAK256TBN |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #84,963 - 4/15/24 9:26 am | |
|---|---|
| Score: | 12,119 |
| User: | MD |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GESD310C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #75,846 - 12/14/23 2:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,112 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Realtek RTL9210NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 nvme on usb3 |
| Test #75,760 - 12/12/23 1:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,110 |
| User: | cr0 |
| Brand: | Crucial MX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT512MX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 5 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #109,044 - 5/2/25 5:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,109 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo PST Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Buffalo SSD-PSTU3A |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #132,864 - 4/10/26 2:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,095 |
| User: | MD |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SC311SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ugreen enclosure sata |
| Test #78,973 - 2/4/24 11:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,093 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T9 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PSSDT9 |
| Class: | SSD (Portable) |