To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #101,691 - 1/12/25 6:09 am | |
|---|---|
| Score: | 10,718 |
| User: | ubuderix |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix SC311SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SK hynixSC311 |
| Test #93,632 - 8/28/24 2:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,714 |
| User: | KurtisAsia |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | ASUS Tinker Board 2-2S |
| Device: | Kingston SUV400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on TinkerBoard 2S using ITGZ USB to SATA adapter - JMS576A |
| Test #93,720 - 8/30/24 11:30 am | |
|---|---|
| Score: | 10,704 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #81,580 - 3/14/24 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,696 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 1 |
| Test #80,591 - 3/2/24 6:24 am | |
|---|---|
| Score: | 10,687 |
| User: | cheesebread |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 5 using Sabrent SATA to USB adapter |
| Test #68,534 - 3/21/23 6:07 am | |
|---|---|
| Score: | 10,685 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SanDisk UltraII960GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD on Orange Pi 5 using SALCAR SATA-USB3.0 adapter |
| Test #12,090 - 3/10/20 4:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,682 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #105,501 - 3/21/25 8:47 am | |
|---|---|
| Score: | 10,675 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #77,206 - 1/7/24 7:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,674 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #133,180 - 4/25/26 9:07 am | |
|---|---|
| Score: | 10,672 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #80,593 - 3/2/24 6:28 am | |
|---|---|
| Score: | 10,670 |
| User: | cheesebread |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #92,081 - 8/1/24 2:54 am | |
|---|---|
| Score: | 10,667 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #101,129 - 1/4/25 5:03 am | |
|---|---|
| Score: | 10,666 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS2280P4 Series |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Apacer AS2280P4256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | hostnamectl set-hostname ha |
| Test #68,719 - 3/25/23 8:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,664 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | External SSD |
| Test #88,117 - 5/29/24 3:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,663 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SKHynix SC311SATA256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #25,372 - 5/24/20 4:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,663 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,081 - 8/18/24 6:50 am | |
|---|---|
| Score: | 10,660 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Verbatim Vi550S3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #128,304 - 10/30/25 10:58 am | |
|---|---|
| Score: | 10,659 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #96,080 - 10/12/24 11:14 am | |
|---|---|
| Score: | 10,656 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC BlueSA510M.222801000GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | rpi4 ssd |
| Test #76,687 - 12/29/23 12:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,644 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD on Pi 5 8GB |