To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #83,836 - 4/4/24 7:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,327 |
| User: | ehtesh |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeTOSHIB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Toshiba M2 256GB 2240 SSD on Anker PowerExpand M2 NVME to USB adapter |
| Test #124,358 - 7/6/25 7:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,325 |
| User: | bkballer |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | docker-server |
| Test #104,138 - 2/22/25 5:53 am | |
|---|---|
| Score: | 10,322 |
| User: | Enigma |
| Brand: | Transcend ESD300 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS128GESD310C |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Transcend 128GB ESD310C on Pi 4 |
| Test #89,841 - 6/23/24 3:34 am | |
|---|---|
| Score: | 10,318 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | - |
| Test #20,986 - 4/27/20 1:26 am | |
|---|---|
| Score: | 10,315 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #19,959 - 4/23/20 2:58 am | |
|---|---|
| Score: | 10,312 |
| User: | pumatlarge |
| Brand: | Pioneer APS-SE20 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Pioneer APS-SE20G-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pioneer M.2 APS-SE20G 512GB SSD on Pi 4 using UGreen M.2 Portable HD Enclosure |
| Test #83,761 - 4/4/24 8:07 am | |
|---|---|
| Score: | 10,310 |
| User: | Dave |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 840 EVO 120GB on Pi 4B using Sabrent EC-SSHD SATA to USB3 adapter |
| Test #96,164 - 10/13/24 7:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,310 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico GV100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Orico GV100-128G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi4 64bit don |
| Test #23,419 - 5/6/20 6:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,306 |
| User: | FireTaz |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT1000BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | x825 BX500 |
| Test #19,683 - 4/21/20 6:47 am | |
|---|---|
| Score: | 10,303 |
| User: | pumatlarge |
| Brand: | Pioneer APS-SE20 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Pioneer APS-SE20G-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pioneer APS-SE20G 512GB M.2 SSD on Pi 4 using UGreen M.2 Portable HD Enclosure |
| Test #101,795 - 1/13/25 9:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,302 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd |
| Test #70,565 - 5/30/23 3:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,302 |
| User: | Source1 |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston m.2 SATA SSD in Sabrent SATA Enclosure connected via Orico HD Adapter UTS3-3A |
| Test #128,192 - 10/26/25 9:57 am | |
|---|---|
| Score: | 10,298 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team TM8PS7001T |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | test4 |
| Test #28,443 - 7/2/20 6:04 am | |
|---|---|
| Score: | 10,298 |
| User: | Gibbet |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Raspian Pi4b 4GB Samsung T5 portable SSD |
| Test #79,247 - 2/9/24 3:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,296 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial M4-CT256M4SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial M4 |
| Test #88,206 - 5/30/24 4:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,294 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC401 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SKHynix SC401SATA256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #88,222 - 5/31/24 1:17 am | |
|---|---|
| Score: | 10,292 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia SATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASMedia USB3.0TOSATA |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #106,673 - 4/21/25 5:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX100 SSD on Pi 5 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #57,035 - 2/18/22 2:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,288 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #65,165 - 12/24/22 9:00 am | |
|---|---|
| Score: | 10,287 |
| User: | hj |
| Brand: | UGREEN ASM2362 USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Orange Pi 4 |
| Device: | UGREEN ASM2362 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi 4 with Goldenfir 120GB nvme SSD connected to Ugreen ASM2362 usb 3.0 |