To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #27,337 - 6/18/20 6:19 am | |
|---|---|
| Score: | 8,152 |
| User: | Michael |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on Pi 4 using Geekworm X825 module |
| Test #13,246 - 3/21/20 4:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,152 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT525MX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX300 SSD on Pi 4 Sabrent SATA to USB |
| Test #59,850 - 5/23/22 12:06 am | |
|---|---|
| Score: | 8,152 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RaspbianOS Samsung 256 |
| Test #60,115 - 6/2/22 11:09 am | |
|---|---|
| Score: | 8,152 |
| User: | Olaf |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4 With Samsung Evo 120 GB startech usb 3.1 to sata. |
| Test #71,510 - 7/15/23 2:27 am | |
|---|---|
| Score: | 8,152 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DV412) |
| Board: | Orange Pi 5B |
| Device: | HP DV412 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | internal |
| Test #4,123 - 11/23/19 6:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,152 |
| User: | butterfry |
| Brand: | Zheino mSATA Q3 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | CHN mSATAQ3120 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | mSata geek adapter usb cable |
| Test #9,893 - 2/21/20 12:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,152 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix Gold S31 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SKHynix SHGS31-500GS-2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SK Hynix 500gb SSD on Pi4 using Eluteng SATA to USB adapter |
| Test #2,367 - 9/19/19 7:32 am | |
|---|---|
| Score: | 8,151 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #4,032 - 11/20/19 11:19 am | |
|---|---|
| Score: | 8,151 |
| User: | ashjas |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 240G |
| Test #67,089 - 2/10/23 8:24 am | |
|---|---|
| Score: | 8,151 |
| User: | kt |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot BurstElite120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #70,407 - 5/24/23 2:37 am | |
|---|---|
| Score: | 8,151 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,479 - 10/15/22 3:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,151 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | nvme |
| Test #73,834 - 10/17/23 2:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,151 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME on OrangePi |
| Test #54,542 - 12/24/21 6:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,151 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac ZSlim |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Netac MobileDataStar |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Netac External SSD |
| Test #47,884 - 7/14/21 5:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,150 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO SATA M.2 |
| Test #18,900 - 4/18/20 1:38 am | |
|---|---|
| Score: | 8,150 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Corsair ssd nvme2usb |
| Test #19,164 - 4/19/20 1:01 am | |
|---|---|
| Score: | 8,149 |
| User: | PlatinumPenguin |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 64gb sd card that came with rpi kit and Sandisk extreme portable ssd directly connected and powered from pi |
| Test #41,344 - 3/3/21 8:09 am | |
|---|---|
| Score: | 8,149 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDBNCE0010PNC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue SSD on Pi 4 GeekPi SATA shield X825 |
| Test #23,538 - 5/7/20 3:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,149 |
| User: | Player1337 |
| Brand: | Corsair Force 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Corsair Force3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Corsair Force 3 SSD on Pi 4 using Deltaco SATA to USB adapter |
| Test #133,125 - 4/23/26 1:18 am | |
|---|---|
| Score: | 8,148 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM830 Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4C+ |
| Device: | Samsung SSDPM8302.57mm128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 128GB SSD on Rock 4c+ using Orico SATA to USB adaptor (top USB3 port) |