To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #80,253 - 2/27/24 10:52 am | |
|---|---|
| Score: | 8,157 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #65,721 - 1/9/23 2:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,156 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ugreen case |
| Test #64,713 - 12/3/22 8:07 am | |
|---|---|
| Score: | 8,156 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Home-PLC |
| Test #57,276 - 2/23/22 12:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,156 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDH31T00 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #11,465 - 3/5/20 2:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,156 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SL100 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Lexar PortableSSDSL100Pro |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #42,019 - 3/14/21 6:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,156 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 240 GB Startech SATA to USB 3.1 on R Pi 400 4 GB |
| Test #40,751 - 2/19/21 10:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,155 |
| User: | Michael N |
| Brand: | Yucun R580 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Yucun SH00R060GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | YUCUN 2.5 inch SATA III Internal Solid State Drive 6 |
| Test #63,637 - 10/21/22 7:07 am | |
|---|---|
| Score: | 8,155 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS2140 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS2140500GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #63,316 - 10/9/22 10:45 am | |
|---|---|
| Score: | 8,154 |
| User: | thelevti |
| Brand: | Gigabyte M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Gigabyte GP-GSM2NE3256GNTD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #56,932 - 2/16/22 1:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,154 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi400 32bit 240gb |
| Test #60,064 - 5/31/22 11:03 am | |
|---|---|
| Score: | 8,154 |
| User: | Rospo |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | SSK SSKSSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Patriot P300 SSD with SSK SHE-C325 on Pi400 |
| Test #41,731 - 3/9/21 7:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,154 |
| User: | maja |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO 500GB on Pi 4 using JMicron JMS580 SATA to USB adapter |
| Test #42,424 - 3/20/21 9:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,154 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | NX500 M2 with UGreen Adapter |
| Test #52,760 - 11/19/21 1:23 am | |
|---|---|
| Score: | 8,153 |
| User: | jotape |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4 4GB StarTeach USB SATA Adaptor for SSD |
| Test #48,694 - 8/6/21 6:31 am | |
|---|---|
| Score: | 8,153 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #49,588 - 8/27/21 8:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,153 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro 1TB on Pi 4 |
| Test #41,385 - 3/4/21 3:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,153 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS200T2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue SATA M.2 SSD |
| Test #41,445 - 3/5/21 7:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,153 |
| User: | CubeID |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #42,230 - 3/18/21 2:18 am | |
|---|---|
| Score: | 8,152 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #14,906 - 4/5/20 1:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,152 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend TS128GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | test_ssd |