To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #12,443 - 3/14/20 2:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,920 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba THNSNH Series mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba THNSNH256GMCT |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #46,271 - 6/1/21 7:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,920 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #42,913 - 3/28/21 3:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,919 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,911 - 6/12/20 7:19 am | |
|---|---|
| Score: | 7,919 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #21,859 - 4/30/20 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,919 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT525MX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #58,001 - 3/17/22 11:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,919 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #56,784 - 2/13/22 8:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,918 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO 250GB on Pi 400 using Inateck USB 3.0 to SATA Adapter |
| Test #51,127 - 10/10/21 3:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,918 |
| User: | Emil G. |
| Brand: | Hikvision E100N M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-E100N256G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Raspberry Pi Model 4B with 4GB running on Hikvision SSD E100N 256 GB (second test) |
| Test #50,440 - 9/18/21 6:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,918 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | RPi4 4GB, Orico NVMe Enclosure (Realtek controller), KIOXIA BG4 SSD |
| Test #95,512 - 10/1/24 5:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,918 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #66,688 - 1/29/23 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,917 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #61,142 - 7/14/22 1:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,917 |
| User: | maze |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SDSSDH3250G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #72,007 - 8/3/23 3:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,916 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD850EVOmSATA250GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | mSATA over USB3 |
| Test #64,478 - 11/24/22 8:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,916 |
| User: | % Total % Received % Xferd Average Speed Time Time Time Current |
| Brand: | Orico GV100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Orico GV100-128G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi48gb-ORICO 128GB Mini M.2 NVME Portable SSD on Raspbery Pi 4 8GB USB3 |
| Test #80,890 - 3/4/24 9:30 am | |
|---|---|
| Score: | 7,916 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Emtec X250 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Emtec X250256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #46,971 - 6/23/21 4:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,916 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial X6 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CrucialX6SSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Curcial X6 SSD on Pi 4 |
| Test #45,026 - 5/7/21 5:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,916 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | ODROID C4 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #1,136 - 8/3/19 4:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,916 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #9,895 - 2/21/20 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,915 |
| User: | aftalavera |
| Brand: | PNY CS1111 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY ASMT1051 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY OPTIMA SSD SERIES on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #60,750 - 6/27/22 8:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,915 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | KingSpec Z3Plus-240 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SUSB Z3 Plus |