To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #47,087 - 6/26/21 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,699 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SD600Q |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SD600Q |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ADATA SSD on RPi4 64bit Raspbian OS |
| Test #65,255 - 12/27/22 10:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,699 |
| User: | EstebanJifcote |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 portable SSD on Pi4 |
| Test #61,787 - 8/8/22 8:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,699 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,987 - 7/7/22 11:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,698 |
| User: | Ivo12s |
| Brand: | SKHynix SC300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix 128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | un |
| Test #62,776 - 9/16/22 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,698 |
| User: | webgate |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,707 - 10/24/22 9:51 am | |
|---|---|
| Score: | 7,698 |
| User: | MaxIkar |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDXPS480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #66,909 - 2/5/23 5:11 am | |
|---|---|
| Score: | 7,698 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on PI4 using UGREEN SATA to USB 3.0 uasp trim smart |
| Test #73,000 - 9/12/23 3:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,698 |
| User: | Reboots |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD 250 in Maiwo enclosure on RPI 400 Keyboard |
| Test #48,397 - 7/29/21 3:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,698 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDH31T00 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk 3d ultra 1tb ssd in ugreen black enclosure with usb-c port |
| Test #8,730 - 2/16/20 2:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,698 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot Burst SSD 120GB |
| Test #50,201 - 9/11/21 1:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,697 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #55,518 - 1/13/22 5:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,697 |
| User: | Gus |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #50,781 - 9/28/21 7:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,697 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980PRO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Pro PCIe 4.0 NVMe M.2 on Pi 4 using Sabrent USB adapter |
| Test #52,687 - 11/17/21 1:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,696 |
| User: | R1D2 |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 SSD on Pi4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #41,119 - 2/27/21 4:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,696 |
| User: | db |
| Brand: | Orico GV100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Orico GV1001286GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Orico GV100 |
| Test #28,344 - 6/30/20 6:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,696 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD on RPI4 |
| Test #69,701 - 4/27/23 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,695 |
| User: | ureo |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SX8200PNP 512GB NVMe SSD (UASP) on Pi4 4GB 2GHz |
| Test #69,826 - 4/30/23 6:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,695 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #64,670 - 12/1/22 4:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,695 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland 128 SSD on Pi 4 using Sabrent SATA to USV enclosure |
| Test #61,955 - 8/14/22 11:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,694 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD980PRO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | unknown 1 |