To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #63,244 - 10/6/22 6:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,527 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Lexar 120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Lexar model: 120GB SSD size |
| Test #62,276 - 8/29/22 3:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,527 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Adata SSD on Pi4 using Unitek enclosure |
| Test #57,709 - 3/8/22 3:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | XrayDisk 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | XrayDisk 128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Xraydisk Sata3 SSD 128GB using UGREEN SATA to USB 3.0 Adapter |
| Test #50,330 - 9/15/21 6:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,526 |
| User: | eduardozgz |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO 250GB on Pi 4B 8GB STARTECH USB 3.1 to SATA Adapter (Fresh Ubuntu 21.04 install) |
| Test #50,436 - 9/17/21 8:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD_Black SN750 500GB using RSHTECH RSH-329 USB 3.2 Gen 2 |
| Test #86,423 - 5/1/24 7:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #81,560 - 3/14/24 2:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,526 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Test |
| Test #12,091 - 3/10/20 5:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,525 |
| User: | dave |
| Brand: | OCZ Vertex 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ VERTEX2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Old SSD with Ewent SATA to USB adapter |
| Test #50,213 - 9/11/21 9:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung 980 Pro 2TB on Pi 4 |
| Test #42,535 - 3/22/21 6:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,525 |
| User: | XdR |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue SN550 250 GB NVMe SSD, Gen3 x4 PCIe, M.2 2280, 3D NAND in Raspberry Pi 4 4GB Ram |
| Test #44,409 - 4/26/21 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,525 |
| User: | frezbo |
| Brand: | Orico TCM2-C3 M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Orico TCM2-C3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung 970 Evo Plus on Pi 4 using Orico TCM2-C3 |
| Test #73,731 - 10/13/23 4:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,525 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspi4_4GB_SSD128GB |
| Test #74,971 - 11/25/23 9:13 am | |
|---|---|
| Score: | 7,524 |
| User: | Spectrality |
| Brand: | SanDisk X110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD6SB1M-128G-1006 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | SanDisk X110 SSD 128GB, SD6SB1M-128GB-1006 on Pi 4 |
| Test #43,784 - 4/12/21 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,524 |
| User: | Monzonico |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 |
| Test #52,975 - 11/23/21 4:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,524 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | |
| Class: | USB Flash |
| Test #14,062 - 3/28/20 3:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,524 |
| User: | CovidFree2020 |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPI4 USB3 UGREEN Case ADATA 250 Gb Sata SSD |
| Test #61,538 - 7/31/22 7:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,523 |
| User: | Rag12 |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Deskpi Pro V2 with Samsung 870 Evo and Raspberry PI OS 64bit. |
| Test #97,726 - 11/9/24 11:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,523 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #52,941 - 11/22/21 4:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,523 |
| User: | grimtar |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSSD on Pi 4 using Sabrent SATA to USB adapter |
| Test #51,165 - 10/10/21 10:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,523 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec Z3-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec 120 GB on a RPi 4 |