To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #42,387 - 3/20/21 1:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,258 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #10,807 - 2/28/20 8:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,258 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GSSD220S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transcend SSD220S SSD on Pi 4 using inateck USB adapter |
| Test #9,792 - 2/20/20 7:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,258 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X300s |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD7SB3Q-128G-1006 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4 with Sandisk SSD |
| Test #42,469 - 3/21/21 8:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,257 |
| User: | OPA |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | sad |
| Test #46,452 - 6/6/21 7:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,257 |
| User: | wilfm |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue M.2 SSD RPi4 4GB o/clockd 1500MHz |
| Test #58,383 - 3/28/22 12:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,257 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON mSATA OEM LM Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | LITEON LMT-128M6MmSATA128GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #21,087 - 4/27/20 10:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,257 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDXPS480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk 480GB SSD on Pi4 4GB using StarTech SATA to USB |
| Test #20,875 - 4/26/20 2:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,256 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #40,682 - 2/19/21 2:11 am | |
|---|---|
| Score: | 7,256 |
| User: | un-one |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970plus on an Icy box on a pi4 |
| Test #45,740 - 5/18/21 3:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,256 |
| User: | J_Tombs |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU630 SSD on pi4 using ugreen 50743 USB3-C Case (no wifi/HDMI) |
| Test #62,194 - 8/24/22 8:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,256 |
| User: | mast |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SNVS250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV1 NVMe PCIe SSD 250G M.2 using ORICO M.2 RTL9210 gen2 |
| Test #72,777 - 9/2/23 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,256 |
| User: | flark |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | flark lp33pi4 homeserver |
| Test #63,355 - 10/11/22 7:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,256 |
| User: | webgate |
| Brand: | Gigabyte M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Gigabyte GP-GSM2NE3256GNTD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Ubuntu |
| Test #56,755 - 2/12/22 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,255 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | XrayDisk 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | XrayDisk 240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | first_check |
| Test #73,948 - 10/24/23 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,255 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Emtec X200 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Emtec X200256GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | EMTEX X200 SSD on Pi 4 USB3 |
| Test #57,205 - 2/22/22 12:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,254 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | XrayDisk 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | XrayDisk 240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 333 |
| Test #40,951 - 2/23/21 1:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,254 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #11,424 - 3/4/20 1:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,254 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial 500 |
| Test #7,779 - 1/29/20 5:58 am | |
|---|---|
| Score: | 7,253 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Dogfish msata 512Gb SSD on Pi 4 |
| Test #63,987 - 11/5/22 4:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,253 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |