To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #21,018 - 4/27/20 4:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,263 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #76,287 - 12/21/23 7:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,263 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test2 |
| Test #26,533 - 6/6/20 1:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,263 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | AAEON Atomic Pi MF-001 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | AtomicPi SSD |
| Test #69,779 - 4/29/23 7:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,263 |
| User: | satoshi |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | renegade usb 3.0 ssd new pwsppl |
| Test #58,842 - 4/13/22 9:56 am | |
|---|---|
| Score: | 7,262 |
| User: | gt40mkii |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS900500GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS90 500GB SSD on a DeskPi USB adaptor running on a Pi 4 Model B with 8GB RAM, no overclocking. |
| Test #44,394 - 4/25/21 5:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,262 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY SSD / Orico Adapter |
| Test #52,406 - 11/11/21 6:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,261 |
| User: | KD |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspi4_SSD_m2 |
| Test #44,156 - 4/20/21 3:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,261 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-256-G2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | New_ssd |
| Test #60,455 - 6/14/22 10:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,261 |
| User: | huxelot |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS100T2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #23,336 - 5/6/20 5:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,261 |
| User: | Pete |
| Brand: | SanDisk X400 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD8SN8U128G1001 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SanDisk X400 M.2 / Generic ASM1051E USB adapter (raspbian) |
| Test #41,104 - 2/27/21 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,261 |
| User: | goaty64 |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 240GB SSD on pi4 with Sabrent USB3 adapter |
| Test #61,202 - 7/16/22 9:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,260 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Agility 3 60GB StarTech SATA to USB adapter RPi4 8GB |
| Test #61,938 - 8/14/22 3:40 am | |
|---|---|
| Score: | 7,259 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #64,864 - 12/9/22 11:27 am | |
|---|---|
| Score: | 7,259 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 u00 using UGreen to USB adapter |
| Test #60,182 - 6/5/22 4:37 am | |
|---|---|
| Score: | 7,259 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO 250GB USB312SAT3CB |
| Test #48,919 - 8/10/21 2:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,259 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo 840 500GB SSD on Pi 4 using SATA Connector EAN:4251266751946 |
| Test #51,215 - 10/12/21 5:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,259 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD 860 EVO on Pi 4 with SATA to USB adaptor |
| Test #53,300 - 11/30/21 5:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,259 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ VERTEX3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | USB3 |
| Test #96,912 - 10/27/24 9:02 am | |
|---|---|
| Score: | 7,259 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ICY BOX M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ICY BOX IB-1816M-C31 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ls |
| Test #100,279 - 12/21/24 2:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,259 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 1TB on Pi 4 using Icy Box M2 NVME adapter and Sabrent HUB |