To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #56,688 - 2/11/22 10:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,160 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi4-NVME-Ubuntu21 |
| Test #74,480 - 11/17/23 3:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,160 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 750 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD750EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Evo on Raspberry Pi 4B |
| Test #27,779 - 6/23/20 4:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,160 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sandisk |
| Test #40,579 - 2/17/21 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,159 |
| User: | tekes |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot_burst_480GB |
| Test #51,860 - 10/30/21 7:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,159 |
| User: | briesenpap |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 in ICY Box |
| Test #60,027 - 5/30/22 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,159 |
| User: | fish |
| Brand: | SKHynix Gold S31 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SKHynix SHGS31-1000GS-2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 2.5 1TB SATA III on Pi 4 4GB using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #63,468 - 10/15/22 10:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,159 |
| User: | rgrr |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,530 - 11/27/22 2:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,159 |
| User: | trt |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #53,735 - 12/9/21 9:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,158 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power PD60 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP PD60 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PD60 Samsung 512GB 960 EVO |
| Test #81,057 - 3/6/24 9:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,157 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210B-CG Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Realtek RTL9210B-CG |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Inland |
| Test #41,306 - 3/2/21 5:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,156 |
| User: | goaty64 |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 Sabrent USB 3.1 Pi 4 4GB |
| Test #68,728 - 3/26/23 3:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,156 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN740SDDPTQD-1T00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #3,182 - 10/23/19 2:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,156 |
| User: | Brucknem |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 1TB 25 SATA 6Gbs |
| Test #54,406 - 12/21/21 2:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,156 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac ZSlim |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Netac MobileDataStar |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #60,169 - 6/4/22 6:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,156 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG6 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Toshiba KXG6AZNV256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Toshiba KXG60ZNV256G 256GB nvme on Pi 4 using Sabrent USB 3.2 (EC-SNVE) adapter |
| Test #88,650 - 6/5/24 2:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,155 |
| User: | bzyk |
| Brand: | Micron 1300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Micron 1300SATA256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | bzyk 3 |
| Test #50,576 - 9/23/21 7:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,155 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Corsair Force3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #46,065 - 5/25/21 7:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,154 |
| User: | Jojo |
| Brand: | LITEON M.2 OEM CV Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | LITEON CV3-8D128-11SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Liteon SSD on PI4 |
| Test #59,866 - 5/24/22 1:51 am | |
|---|---|
| Score: | 7,154 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC MyPassport264F |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WD My Passport 264F on Pi 4 |
| Test #62,238 - 8/26/22 7:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,154 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 545 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSC2KW128G8 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | usb sata on pi 4 |