To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #20,481 - 4/25/20 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,154 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX300 SSD 240GB on Pi 4 4GB using UNITEK Y-3257 |
| Test #81,369 - 3/10/24 7:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,154 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Note: | kingston data traveller usb runing raspberry os on pi 5 |
| Test #85,826 - 4/24/24 5:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,153 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #52,087 - 11/4/21 3:40 am | |
|---|---|
| Score: | 7,153 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SNVS500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingston NV1 NVME |
| Test #24,069 - 5/11/20 11:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,153 |
| User: | dasza77 |
| Brand: | Seagate BarraCuda Compute HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Seagate ST6000DM003-2CY186 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #9,518 - 2/19/20 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,153 |
| User: | Angus |
| Brand: | AData SP600 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SP600 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Adata SSD |
| Test #82,252 - 3/22/24 6:02 am | |
|---|---|
| Score: | 7,152 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | NVIDIA Jetson Nano Kit |
| Device: | Samsung SSD850PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,718 - 6/26/22 5:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,152 |
| User: | Zloy |
| Brand: | Apacer AS350 Panther Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Apacer AS350512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #61,485 - 7/29/22 2:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,152 |
| User: | AnonID |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using SATA to USB |
| Test #71,700 - 7/22/23 8:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,152 |
| User: | Roelof |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 860 SSD pi |
| Test #73,980 - 10/26/23 4:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,152 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #22,435 - 5/2/20 3:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,152 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #45,534 - 5/14/21 8:41 am | |
|---|---|
| Score: | 7,152 |
| User: | caseyromkes |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #51,027 - 10/6/21 4:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,150 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian RGB 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingDian RGB120GBPSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | king dian ssd 128G |
| Test #51,107 - 10/9/21 4:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,150 |
| User: | Ogglord |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY 120 GB SSD using UGREEN SATA to USB adapter |
| Test #41,224 - 3/1/21 5:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,150 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Plextor PX Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Plextor PX-128M3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,814 - 4/30/23 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,150 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | 128gb on pi 400 using realtec adapter |
| Test #4,722 - 12/5/19 3:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,149 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVOmSATA120GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | msata kingston |
| Test #40,560 - 2/16/21 9:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,149 |
| User: | tttemppu |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | wd blue sata |
| Test #27,956 - 6/24/20 9:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,149 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X400 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD8SN8U128G1001 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Sandisk SATA |