To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #60,711 - 6/25/22 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,216 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using UGREEN SATA to USB adapter case (ASM1153E chip) |
| Test #75,047 - 11/26/23 3:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,216 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 4 Kensington A400 M.2 |
| Test #75,640 - 12/9/23 10:51 am | |
|---|---|
| Score: | 7,216 |
| User: | Cytron Makerdisk |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #15,566 - 4/8/20 1:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,215 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Geekworm X872 Pi NVMe Expansion Board |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Geekworm NVMESSDExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME SSD on Pi 4 using unknown adapter |
| Test #69,722 - 4/28/23 9:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,215 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ VERTEX2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #43,594 - 4/9/21 1:14 am | |
|---|---|
| Score: | 7,215 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU635 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU635 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | adata 512 |
| Test #80,039 - 2/22/24 11:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,214 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pi4 |
| Test #4,547 - 12/2/19 11:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,214 |
| User: | manT |
| Brand: | Geekworm X872 Pi NVMe Expansion Board |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Geekworm NVMESSDExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD from HP Laptop |
| Test #3,783 - 11/11/19 10:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,214 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #132,144 - 3/6/26 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,214 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision C100 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-C100120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #23,804 - 5/9/20 9:00 am | |
|---|---|
| Score: | 7,214 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ VERTEX450 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | vertex450 120gb |
| Test #40,754 - 2/19/21 11:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,214 |
| User: | klempi |
| Brand: | Geekworm X872 Pi NVMe Expansion Board |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Geekworm X872NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD on RPi4 |
| Test #44,580 - 4/29/21 2:57 am | |
|---|---|
| Score: | 7,213 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 830 |
| Test #97,436 - 11/4/24 11:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,213 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend StoreJet USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend StoreJet |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #65,916 - 1/12/23 1:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,213 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ugreen usb 3.0 |
| Test #56,669 - 2/10/22 7:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,212 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870QVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 QVO Pi 4B ASmedia 235 |
| Test #89,897 - 6/24/24 3:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,212 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston RBUSC180S3764GJ2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #44,862 - 5/4/21 7:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,212 |
| User: | Nibz |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD PNY Pi4 rev1.4 2Go |
| Test #46,751 - 6/16/21 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,212 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #50,817 - 9/29/21 4:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,212 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPi 4 with Kingston A400 480GB SSD and StarTech adapter |