To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #57,780 - 3/11/22 7:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,245 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung MZNLN512HCJH-000H1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #54,916 - 1/1/22 4:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,245 |
| User: | GRC |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SA400 128GB Pi4 2GB StarTech SATA to USB adapter |
| Test #106,730 - 4/23/25 4:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,245 |
| User: | DictumMortuum |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #43,999 - 4/16/21 4:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,244 |
| User: | qazwsx |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | dser |
| Test #43,250 - 4/2/21 11:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,243 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi sata |
| Test #50,966 - 10/4/21 1:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,243 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 500GB on Pi 4 usign StarTech SATA to USB adapter |
| Test #56,621 - 2/9/22 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,243 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 840 on Rasperberry Pi 4 using Generic SATA to USB adapter |
| Test #41,988 - 3/14/21 12:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,243 |
| User: | The D |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SUV500MS240G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kingston SSD SUV500MS240G on Pi 4 using Renkforce RF-4038900 firmware (jms578fwupdater.tgz) |
| Test #73,745 - 10/14/23 11:41 am | |
|---|---|
| Score: | 7,243 |
| User: | dann |
| Brand: | Geekworm X872 Pi NVMe Expansion Board |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Geekworm X872NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | [A[B |
| Test #78,178 - 1/23/24 5:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,243 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vx500 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Verbatim Vx500 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Verbatim |
| Test #58,608 - 4/5/22 4:58 am | |
|---|---|
| Score: | 7,242 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | test |
| Test #60,028 - 5/30/22 12:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,242 |
| User: | fish |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 2.5 1TB SATA III on Pi4 8GB using STarTech SATA to USB adapter |
| Test #40,666 - 2/18/21 6:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,242 |
| User: | PBR |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucical SSD 250GB Pi4 Buster with Mate Desktop |
| Test #28,036 - 6/25/20 11:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,242 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SP310 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SP310 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Buster64, 174c:55aa, ADATA SP310 128GB |
| Test #55,917 - 1/24/22 3:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,241 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 1GB |
| Test #60,338 - 6/11/22 7:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,241 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,078 - 7/11/22 9:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,240 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SU650 |
| Test #64,532 - 11/27/22 2:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,240 |
| User: | simo |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD A55 128GB Ug |
| Test #66,523 - 1/25/23 1:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,240 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 1TB |
| Test #41,377 - 3/4/21 11:14 am | |
|---|---|
| Score: | 7,240 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |