To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #57,182 - 2/22/22 1:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,311 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM841 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ7TD256HAFV-000L9 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #43,505 - 4/7/21 8:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,311 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #49,977 - 9/6/21 3:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,310 |
| User: | rpi4-u1 |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.21TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4 Ubuntu 21.04 with 1 TB Samsung SSD |
| Test #45,213 - 5/11/21 4:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,310 |
| User: | egor |
| Brand: | Apple TS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend JetDrive |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSDApple |
| Test #25,528 - 5/25/20 9:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,310 |
| User: | softweyr |
| Brand: | Swissbit mSATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Swissbit SFSA060GU2AA2TO-I-LB-216-STD |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | SwissBit mSATA 64GB on Eluting USB 3.0 to mSATA adapter |
| Test #93,900 - 9/3/24 5:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,310 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 Pro 128GB SSD on Odroid XU4 using BenFei SATA to USB Adapter |
| Test #9,601 - 2/19/20 4:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,310 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Pioneer APS-XS03 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Pioneer APS-XS03-240 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Pioneer 3D NAND External SSD(240 GB)-Portable Solid State Drive USB 3.1 Gen 1 (APS-XS03-240) |
| Test #4,167 - 11/25/19 3:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,309 |
| User: | LACR |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZYTY256HDHP-000L2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD |
| Test #50,045 - 9/8/21 10:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,309 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDBRPG0010BNC-WRSN |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black SN750 |
| Test #63,028 - 9/26/22 2:13 am | |
|---|---|
| Score: | 7,309 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #69,904 - 5/4/23 2:27 am | |
|---|---|
| Score: | 7,309 |
| User: | Nik |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870QVO4TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 4TB Samsung SSD on PI4 |
| Test #76,349 - 12/22/23 8:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,308 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPI5 NVME-USB |
| Test #43,079 - 3/31/21 2:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,308 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 840 250gig SSD on Pi 4 using Inateck UA1003 SATA to USB 3.0 adapter |
| Test #46,333 - 6/4/21 2:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,308 |
| User: | BradC |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDBK3U5000ANC |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Western Digital Blue M.2 SATA SSD 500GB on Pi4 o/c to 1.8 gHz in Argon ONE M.2 Case |
| Test #57,395 - 2/26/22 8:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,308 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | A400 Ugreen |
| Test #8,679 - 2/15/20 12:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,308 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD7TB3Q-128G-1006 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk 128GB SSD on Pi 4 using Orico SATA to USB enclosure |
| Test #57,016 - 2/18/22 6:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,307 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDX120GG25 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #51,657 - 10/25/21 9:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,307 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #49,308 - 8/21/21 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,306 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | cheap chinese ssd |
| Test #69,182 - 4/9/23 5:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,306 |
| User: | Source1 |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston SA400 120G barebones wth Orico HD Adptr UTS3-3A |