To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #65,270 - 12/28/22 3:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,180 |
| User: | Dave879 |
| Brand: | Seagate Backup+ Slim |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Seagate BUPSlim |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Kingston A400 using Seagate Backup+ Slim as a SATA to USB adapter |
| Test #66,072 - 1/15/23 3:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,180 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #59,470 - 5/6/22 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,180 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT250BX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd usb 3.0 |
| Test #41,338 - 3/3/21 2:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,179 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | New Drive |
| Test #13,089 - 3/20/20 4:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,179 |
| User: | mike |
| Brand: | SanDisk Z400s |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD8SBAT128G1122 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston a400 on pi4 using starttech stat to usb adaoter |
| Test #45,913 - 5/22/21 2:19 am | |
|---|---|
| Score: | 7,179 |
| User: | MaxIkar |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | KingSpec MT-128 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #55,013 - 1/2/22 5:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,179 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | OCZ VERTEX2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ vertex 2 ssd on Pi 4 using Nedis USB to SATA adapter |
| Test #85,292 - 4/19/24 4:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,179 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 on Pi 4 |
| Test #60,887 - 7/3/22 6:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,178 |
| User: | nibz |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #8,163 - 2/6/20 1:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,178 |
| User: | MunkeyLabs |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power 256GB PCIe NVME M.2 Gen 3 SSD on Alxum NVME SSD enclosure (174C:2362) |
| Test #46,741 - 6/15/21 7:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,178 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400SSD on Pi4 |
| Test #46,275 - 6/1/21 10:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,177 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Lexar 250GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Lexar NM610 M.2 NVME using EZCast M.2 NVME to USB adapter |
| Test #73,307 - 9/26/23 4:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,177 |
| User: | Daviteusz |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | ASMedia TASM236XNVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orico M2PAC3 |
| Test #71,326 - 7/3/23 11:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,176 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 535 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDSC2BW240A4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,363 - 6/12/22 12:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,176 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #44,370 - 4/25/21 7:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,176 |
| User: | darmok |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 Portable 500GB on Pi 4 Usb 3 port |
| Test #40,620 - 2/17/21 11:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,176 |
| User: | ANCIENTKING1 |
| Brand: | Western Digital Black Performance Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS256G1X0C-00ENB355 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black WDS246G1X0C Shine |
| Test #85,661 - 4/23/24 1:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,176 |
| User: | Beeny |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | USB 3.1 SATA SSD 30GB |
| Test #80,225 - 2/26/24 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,176 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | BX500 on JMS578 |
| Test #87,735 - 5/16/24 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,176 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DV403) |
| Board: | Rockchip RK3566 Orange Pi CM4 Board |
| Device: | HP DV403 |
| Class: | MMC (Embedded) |