To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #132,421 - 3/17/26 2:23 am | |
|---|---|
| Score: | 55,117 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston OM3PDP3-ADNVMeKDI256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston on Pi5 hat+compat pciegen3 |
| Test #130,985 - 1/27/26 10:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,115 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Micron 2450NVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 64bit |
| Test #85,571 - 4/21/24 5:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,113 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Gigabyte GP-GSM2NE3256GNTD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #125,601 - 8/9/25 2:57 am | |
|---|---|
| Score: | 55,111 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDBlueSN5802TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspi 5 WD Blue 2TB |
| Test #89,581 - 6/18/24 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,109 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6001T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,491 - 2/13/26 9:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,101 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 970 evo plus gen3 |
| Test #103,105 - 2/5/25 4:42 am | |
|---|---|
| Score: | 55,098 |
| User: | endre |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 256gb NVme on a chinese hat |
| Test #82,904 - 3/27/24 4:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,083 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry PI5 1.0 |
| Test #94,676 - 9/15/24 8:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,080 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #89,122 - 6/11/24 5:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,076 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN740NVMeWD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,884 - 10/16/25 10:31 am | |
|---|---|
| Score: | 55,074 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV3S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #71,449 - 7/11/23 9:59 am | |
|---|---|
| Score: | 55,067 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2300 M.2 NVMe Series |
| Board: | Lenovo ThinkPad T14s |
| Device: | Micron MTFDHBA512TDV |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #91,380 - 7/21/24 8:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,055 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | My NVME Test |
| Test #92,447 - 8/7/24 7:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,054 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPI5 M.2 HAT+ set to dtparam=pciex1_gen=3 WD_BLACK NVME SN770M |
| Test #81,852 - 3/18/24 1:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,054 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,072 - 2/21/25 5:02 am | |
|---|---|
| Score: | 55,051 |
| User: | K1KU715 |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NXM-1TB2242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec 1TB M.2 2242 NVMe SSD - Up to 3500 MB/s Read Speed, PCIe 3.0 SSD with 3D NAND Flash, Compatible with PC, Laptop and Desktop |
| Test #131,423 - 2/11/26 8:39 am | |
|---|---|
| Score: | 55,051 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung EVO 970 512GB on PI5 using NVME hat |
| Test #97,005 - 10/28/24 10:55 am | |
|---|---|
| Score: | 55,049 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black SN750 Pi5 nvme adapter |
| Test #131,790 - 2/23/26 12:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 55,047 |
| User: | c5bill98 |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,855 - 2/16/25 2:48 am | |
|---|---|
| Score: | 55,043 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ-1T00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |