To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #56,222 - 2/2/22 11:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,129 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Yucun N580 NGFF M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Yucun SH00N128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #56,588 - 2/8/22 2:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,129 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 128GB |
| Test #46,292 - 6/2/21 11:37 am | |
|---|---|
| Score: | 7,129 |
| User: | chris |
| Brand: | SanDisk X400 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD8SN8U-128G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SanDisk X400 SSD on Pi 4 using AliExpress M2 to USB3.0 adapter |
| Test #68,649 - 3/24/23 1:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,129 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #1,512 - 8/22/19 3:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,128 |
| User: | KraakBal |
| Brand: | Samsung 750 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD750EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,462 - 8/1/21 2:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,128 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ VERTEX3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PI4 |
| Test #55,831 - 1/21/22 4:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,128 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 830 SATA SSD on Pi 4 using Nekteck Sata to USB Adapter |
| Test #42,640 - 3/24/21 8:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,128 |
| User: | Nosnos |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4 BX500 120GB |
| Test #45,880 - 5/21/21 8:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,127 |
| User: | MaxIkar |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD on Pi 4 |
| Test #57,754 - 3/10/22 11:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,127 |
| User: | gaharv00 |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team TM8PS7001T |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | TEAMGroup SATA 3 SSD on Pi 4 8Gb using Argon Forty adapter |
| Test #60,763 - 6/27/22 4:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,127 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T7 external SSD |
| Test #62,600 - 9/10/22 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,127 |
| User: | Fador |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDPEKNW010T9 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel 665p (1TB) on Pi 4 using ORICO 5Gbps M.2 NVME Enclosure (RTL9210) |
| Test #12,987 - 3/19/20 1:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,126 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV500MS120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #47,740 - 7/13/21 3:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,125 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON M.2 OEM CV Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | LITEON CV8-8E128-HP |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #48,340 - 7/27/21 2:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,125 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial bx500 |
| Test #77,387 - 1/11/24 10:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,125 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS900M.2250GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | pny 256 |
| Test #77,509 - 1/14/24 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,125 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DA406) |
| Board: | Pinebook Pro |
| Device: | HP DA406 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | SanDisk DA4064 64GB emmc on Pinebook Pro |
| Test #40,788 - 2/20/21 11:13 am | |
|---|---|
| Score: | 7,124 |
| User: | billsidea |
| Brand: | Intel DC S3500 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDSC1NB240G4I00AJ04600AJ049IBM |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #27,083 - 6/15/20 2:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,124 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend StoreJet USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend StoreJet |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | d |
| Test #71,166 - 6/25/23 2:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,124 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX850 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SX850 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4 test |