To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #73,685 - 10/12/23 12:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,135 |
| User: | Walrus |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | ODROID M1 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | 16GB factory eMMC on ODROID M1 8GB |
| Test #58,118 - 3/20/22 11:04 am | |
|---|---|
| Score: | 7,134 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico GV100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Orico V100128GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Orico GV100 |
| Test #41,031 - 2/25/21 2:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,134 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 250GB 2,5 SATA SSD 870 EVO on Pi 4B using Unitek Y-3257 Sata to USB enclosure - test 2 |
| Test #125,397 - 8/2/25 4:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,134 |
| User: | guarousb |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Extreme PRO 128GB on Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.4 |
| Test #57,599 - 3/5/22 6:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,133 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston 1SNVS2000GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingston ssd |
| Test #51,829 - 10/29/21 1:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,133 |
| User: | jf956 |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston Startech USB adapter |
| Test #43,187 - 4/1/21 9:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,133 |
| User: | thelevti |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,238 - 7/24/21 2:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,133 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #41,285 - 3/2/21 6:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,133 |
| User: | Aydo |
| Brand: | Samsung 870 QVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsumg 870 QVO SSD on Pi 4 w/8GB RAM using SKL Tech STA to USB adapter |
| Test #42,251 - 3/18/21 4:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,132 |
| User: | Geo |
| Brand: | Samsung 860 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOmSATA250GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Samsung on PI with ASMedia |
| Test #65,713 - 1/9/23 9:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,132 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Benfei SATA to USB adapter |
| Test #57,168 - 2/21/22 4:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,132 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | A400 th-pi-4 |
| Test #44,310 - 4/24/21 12:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,131 |
| User: | kraz |
| Brand: | Kioxia Exceria 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kioxia EXCERIASATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KIOXIA 256GB SSD on Pi4 with a Startech USB/SATA UASP adapter |
| Test #46,218 - 5/31/21 2:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,131 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #8,225 - 2/7/20 5:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,131 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | mystorage |
| Test #44,845 - 5/4/21 12:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,130 |
| User: | ovi |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860QVO |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #43,074 - 3/31/21 12:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,130 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO 256GB SSD on Pi 4 using UGREEN USB 3.0 Powered Enclosure with UAS |
| Test #56,172 - 2/1/22 12:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,130 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial M4-CT064M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial M4 64GB |
| Test #100,664 - 12/28/24 7:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,130 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #40,222 - 2/10/21 4:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,129 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel DC S3500 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDSC1NB240G4I00AJ04600AJ049IBM |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Intel S3500 1.8 Micro Sata Obsolete Drive |