To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #53,928 - 12/13/21 4:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,110 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Union Memory Systems AM610 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | UMIS RPJTJ256MEE1OWX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #58,827 - 4/12/22 11:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,110 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY Elite 240GB USB 3.1 Gen 1 on Pi 4 as boot drive |
| Test #74,646 - 11/18/23 4:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,110 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SKHynix SC311SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi 400 HASS |
| Test #19,260 - 4/19/20 10:30 am | |
|---|---|
| Score: | 7,110 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #12,993 - 3/19/20 2:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,109 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk ExtremeSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Pro SSD external 2TB |
| Test #21,780 - 4/30/20 3:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,109 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | moi |
| Test #11,865 - 3/8/20 1:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,109 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #24,804 - 5/18/20 4:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,109 |
| User: | Malte |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD on Pi 4 using Seatay SBOX02503 enclosure with JMicron chipset SATA to USB |
| Test #80,374 - 3/1/24 2:16 am | |
|---|---|
| Score: | 7,109 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #75,094 - 11/27/23 9:56 am | |
|---|---|
| Score: | 7,109 |
| User: | Bastlir |
| Brand: | Samsung T3 Portable |
| Board: | NVIDIA Jetson Nano Kit |
| Device: | Samsung PortableSSDT3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | External SSD Samsung T3 500GB via USB3 on Jetson Nano 4GB |
| Test #48,275 - 7/25/21 12:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,109 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | testing usb3 m.2 adapter |
| Test #56,135 - 1/30/22 10:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,109 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #43,739 - 4/11/21 2:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,108 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #66,285 - 1/20/23 10:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,108 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #65,267 - 12/28/22 12:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,107 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial M4-CT128M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | erster test |
| Test #69,910 - 5/4/23 3:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,106 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samung T7 on Pi 4 |
| Test #28,385 - 7/1/20 7:02 am | |
|---|---|
| Score: | 7,106 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #19,171 - 4/19/20 1:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,106 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC MyPassport25F3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | test |
| Test #48,546 - 8/3/21 12:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,106 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #7,895 - 1/31/20 3:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,106 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |