To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #46,928 - 6/22/21 2:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,087 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | non |
| Test #13,012 - 3/19/20 6:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,087 |
| User: | robyevolution |
| Brand: | LITEON MU3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | LITEON PH4-CE120 |
| Class: | SSD (2.5" SSD) |
| Note: | Kingdian S120 SSD on Pi 4 using Maiwo Sata to USB adapter |
| Test #47,238 - 6/30/21 5:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,086 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T1 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT11TB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | T5 on pi5 |
| Test #52,395 - 11/11/21 3:00 am | |
|---|---|
| Score: | 7,086 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico N310 M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Orico N310120GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ORICO Raptor series on Pi 4 using M.2 NGFF SSD |
| Test #53,746 - 12/10/21 1:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,086 |
| User: | SBK |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDH31T00 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Ultra 3D SSD 1TB on Pi4 using UGREEN USB C 3.1 Gen2 SATA III adapter and Amazon Basic USB-HUB USB-C 3.1 and Goobay 45400 2 in 1 Superspeed Adapter USB 3.0 (with LVM) |
| Test #50,636 - 9/25/21 5:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #46,786 - 6/18/21 12:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,084 |
| User: | Brewpi |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingstor SA400M8 M2 on Pi 4 using ASM1051E SATA 6Gb/s bridge USB adapter |
| Test #60,903 - 7/4/22 7:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,084 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-480 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #75,772 - 12/12/23 4:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,083 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | WD My Passport Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Western Digital SD8TN8U-256G-1006 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Symlink256GB |
| Test #52,676 - 11/17/21 11:34 am | |
|---|---|
| Score: | 7,083 |
| User: | SSD |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #52,703 - 11/17/21 3:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,083 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital easystore |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WD20SDRW-11VUUS0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Western Digital EasyStore via USB Port |
| Test #53,769 - 12/10/21 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,082 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Portable 1TB on a Pi4 |
| Test #42,776 - 3/26/21 10:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,082 |
| User: | Mos |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | bx500 freshboot |
| Test #43,537 - 4/8/21 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,082 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #10,663 - 2/27/20 6:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,082 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia NVMe Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASMedia USB3.1TONVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ASMedia model: edia USB3.1 TO NVME |
| Test #85,148 - 4/17/24 7:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,082 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #74,107 - 11/5/23 7:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,082 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel DC S4600 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intel SSDSC2KG960G8 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,878 - 5/24/22 1:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,082 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #66,223 - 1/18/23 7:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,081 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD850EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Evo 1TB SSD Boot Drive in USB 3 enclosure on Pi 4 |
| Test #43,343 - 4/4/21 11:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,081 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Silicon Power 512GB M.2 on Pi 4 using ARRGON |